A Vidámpark egyharmadát évekkel ezelőtt még azzal a megegyezéssel adta el 300 millióért a város, hogy a befolyó...
A Vidámpark egyharmadát évekkel ezelőtt még azzal a megegyezéssel adta el 300 millióért a város, hogy a befolyó összeget a terület városi kézben maradó részére költi. 2006-ban a terület bekerült a Királyi Séta projektbe, hogy itt épüljön meg egy nagy kalandpark, de ebből a jelek szerint semmi sem lesz, rövidtávon biztos nem – adta közre a Fejér Megyei Hirlap.
Knizse Gyula, a körzet korábbi szocialista önkormányzati képviselője szerint az eladás jó döntés volt, hiszen a területre szánt 300 millió forint így felszabadult, azt más fejlesztésekre lehetett költeni, míg a nagyprojekt keretén belül 600 millió forintos beruházást lehetett volna végrehajtani a területen, tíz százalékos önrész mellett. Így a városnak mindössze 60 millió forintjába került volna a Vidámpark területének és a Rózsaligetnek 600 milliós értékű fejlesztése és felújítása.
Bukik a Királyi Séta?
A Királyi séta-projekt egy jó elképzelés rossz megvalósítását jelentette, amely jelentős pénzügyi kockázatával az egész város működését veszélybe sodorhatta volna - reagált Mészáros Attila, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, aki hozzátette, a Nemzeti Emlékhellyel kapcsolatos szakmai és társadalmi viták, valamint a pályáztatás lassúsága miatt nem biztos, hogy elkészültek volna a határidőre a fejlesztések, ebben az esetben viszont a város elesett volna a milliárdos támogatástól, azaz mindent önerőből kellett volna megcsinálnia. A tizennyolcmilliárdos hitelállomány törlesztésének fényében a városvezetés nem dönthetett máshogy: a józanész a projekt leállítását kívánta.
A fideszes képviselő szerint a célokat nem adja fel az önkormányzat: - A nemzeti emlékhelyek ügyében várhatóan a közeljövőben kerül a Parlament elé a törvénytervezet, amely remélhetőleg megfelelően rendezi a kérdést. Székesfehérvár önkormányzata abban bízik, hogy a jogszabály révén a fehérvári Nemzeti Emlékhely az egész ország tehervállalásával megvalósulhat. A magyar királyok koronázó és temetkezési helyét méltó emlékhellyé emelni nem lehet csak a fehérváriak dolga: ez nemzeti ügy. Mészáros Attila szerint a városnak mindenképpen rendezni kell a Vidámparkot és környékét, ez ugyan késhet, de megvalósul. Ehhez segítséget jelenthet a projekt lemondásával felszabaduló 280 millió forint.
Milliók a makett városra
A vidámparki kalandpark és a középkori makettváros engedélyes terveinek elkészítésére, a projekttel kapcsolatos más tervezésekre összesen 75,8 millió forint ment el. A közbeszerzések eddig 5,6 milliót emésztettek fel, a projektmenedzsment közel 20 millióba került, ezeket összeadva 101 millió forintot kapunk. Ezen kívül 2009-ben az önkormányzat 31,5 millió forintot költött el annak a tervpályázatnak a díjazására, amelynek nyertese Csomai Zsófia Kába-kő jellegű terve lett.
2009-ben 21,7 milliót hívott le a város a megnyert pénzből, 2011-ben 54,2 milliót, ám ennek terhére még nem történt kifizetés. A lehívott támogatások visszafizetése után 8-10 milliós kamattal, bírsággal lehet számolni. A város idei költségvetésében 428 milliót tettek félre a projekt önerejére, ebből legrosszabb esetben 148 millió veszhet el, így 280 milliója marad az önrészből a városnak – írta a megyei napilap.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.