Az épület bejárásán a szervezők megjegyezték, hogy az egy évvel korábban itt tartott sajtótájékoztató még sátorban volt.
Az épület bejárásán a szervezők megjegyezték, hogy az egy évvel korábban itt tartott sajtótájékoztató még sátorban volt. A névválasztásra pályázatot írt ki az önkormányzat, melyre több, mint ezer javaslat érkezett. Radnóti Miklós kerületi kötődése, és a rövidítés - RaM - modern kapcsolata miatt alakult így a névadás.
Tóth József polgármester szerint az egy főre eső kulturális terek nagysága a fővárosban itt lett a legnagyobb e beruházás átadásával. Az önkormányzat 3,5 milliárd forintért építtette a központot, melyre uniós forrásokat is felhasznált.
-"A RaM körüli 300 méteres sugarú körben az elmúlt nyolc évben további 6 milliárd forintos önkormányzati, és többször ennyi magánberuházás valósult meg, melyek mind e városrész rohamos fejlődését eredményezik" - tette hozzá a városrész vezetője. Az épület célközönségnek részben a kerületben lakókat tartják, de számos nemzetközi produkció is látható lesz az itteni színpadon, így nem csak e városrész lakóit szolgálja az új kulturális létesítmény, ahol évi 150 000 látogatóra számítanak.
Építészeti érdekességek
A Vadász György vezette építészcsapat megálmodta közösségi ház épületegyüttese egy virágra emlékeztet: a központi részt („bibe”) négy önálló, különböző funkciókat ellátó „szirom” vesz körül. Az átriumot körbefutó előcsarnok kiállító teremként is funkcionálhat. A közösségi ház hűtési-, fűtési és szellőztetési rendszerének ellátását túlnyomó részt alternatív energiaforrás biztosítja. A klimatizált épületben számítógép vezérli a környezetkímélő levegő-levegő hőszivattyús rendszert.
-"Az épületnek fosszilis energiából származó károsanyag kibocsátása nincs, mivel az említett hűszivattyú mellett távfűtés gondoskodik a megfelelő hőmérsékletről akkor, amikor a hőszivattyús rendszer a külső hőmérséklet miatt kevésnek bizonyul."-mondta az intézmény műszaki igazgatója.
Az építkezés során nagy figyelmet fordítottak a környezet megóvására. Az épületek tetőszintje zöldfelület, ahol a „virágszirmok” növény beültetései a négy évszakot szimbolizálják. Összesen 7000 m3 betont építettek be, ebből újrahasznosított őrölt beton 10300 tonna. Acélt (betonacéllal együtt) 800 tonnát használtak fel, ugyanannyi, azaz 800 tonna téglát. Egyéb építőanyag 16 000 tonna volt.
A sokféleség összhangja
Helyet kapott itt a RaM Colosseum multifunkciós rendezvényterme mellett, étterem, könyvtár, idősek klubja, rekreációs tér, és garázs is. A nagyterem hidraulikával működtetett, szintekre osztott és eltolható nézőtere kuriózumnak számít a fővárosban. Színházi ültetés esetén 630 néző élvezheti az előadást, de a nézőtér összenyitható a színpaddal, így bálteremmé alakítható, ahol 600 személyes körasztalos fogadásra van lehetőség a 800 négyzetméteres teremben.
Az étterem élménykonyhája az előadások előtt, alatt és után is a vendégek rendelkezésére áll. Kínálata nem csak az adott napszaknak lesz megfelelő, hanem tematikus színházi vacsorák és színházcsomagok is színesítik a kínálatot. Előbbi mindig az adott darabbal kapcsolatos étel lesz. A most átadott közösségi ház ad otthont az új Szabó Ervin tagkönyvtárnak is, mely két közeli fiókkönyvtár összevonásával jött létre. A gépjárművel érkező vendégek minél biztonságosabb, kényelmesebb érkezését és távozását 2550 m2 mélygarázs szolgálja.
Nagy Z. Róbert
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.