Korábbi összeállításunkban egy fokozottan javasolható kedvező alapalternatívát mutatott be, ahol a régi gázcirkót és...
Korábbi összeállításunkban egy fokozottan javasolható kedvező alapalternatívát mutatott be, ahol a régi gázcirkót és villanybojlert fatüzeléssel, energia tárolóval, szoláris használati meleg víz készítéssel egészítettük ki. Ez az alternatíva a nyári hűtéssel nem foglalkozott.
A családi ház utólagos hűtését splites klímaberendezésekkel célszerű biztosítani, ami jó kompromisszumnak tekinthető. Ilyenkor nem feltétlenül kell a fatüzelést vagy a gázkazánt üzemeltetni, hanem splittel, légfűtéssel kb. fél óra alatt temperálni lehet a lakást. Erre a célra is érdemes jobb minőségű splitet alkalmazni.
A legegyszerűbb split készülék csak hűtésre (egy szimpla kültéri + 2 db beltéri egység, szereléssel, be-kikapcsolós kivitelben, kb. 280 000-420 000 Ft + ÁFA értékkel kalkulálható. Az igényes és egyszerű lebutított kivitelek között végül is nem olyan nagy a különbség, hogy megérje a gyengébb megoldást választani.
Egy „jónak ítélhető” split megoldás családi házhoz fordulatszám szabályozással, inverteres kültéri egységgel, ciklusváltós hűtő- fűtő hőszivattyús kivitelben, 3 db beltéri egységgel, anyagárral + szereléssel 420 000-550 000 Ft + ÁFA értékkel kalkulálható.
Ennél jobb utólagosan beépített hűtési rendszer nem létezik. Új építésű családi házaknál már más a helyzet. Jelenleg a geotermikus hőszivattyús rendszerrel, fali sugárzó hő leadó, hűtő - fűtő elemekkel nyári passzív, hűtőgép nélküli, talajból származó hűtőenergiával, huzatmentesen, lényegesen drágább a hűtés. A tapasztalat azt mutatja, hogy a geotermikus szondákat már az építkezés elején el kell készíteni, ekkor van a legnagyobb remény a későbbi megvalósításra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.