Átépítés vagy felújítás előtt érdemes felméretni a lakás vagy ház energetikai teljesítőképességét, egy fajta látletet...
Átépítés vagy felújítás előtt érdemes felméretni a lakás vagy ház energetikai teljesítőképességét, egy fajta látletet venni. Ma már segítenek ebben a tanúsítványok. A dokumentációban a háztartási gépekhez hasonló osztályozást használnak. Íme, melyik betű mit takar!
Az épület energetikai fogyasztása a legjobb értékhez képest
Osztály Fogyasztás Megnevezés
A+ <55 Fokozottan energiatakarékos
A 56-75 Energiatakarékos
B 76-95 Követelménynél jobb
C 96-100 Követelménynek megfelelő
D 101-120 Követelményt megközelítő
E 121-150 Átlagosnál jobb
F 151-190 Átlagos
G 191-250 Átlagost megközelítő
H 251-340 Gyenge
I 341< Rossz
A tanúsítvány egyik legfontosabb része a korszerűsítési javaslatokat tartalmazó rovat. Itt a szakértő leírja, melyek azok a kisebb-nagyobb átalakítások, korszerűsítési lépések, amelyekkel javíthatjuk otthonunk energetikai besorolását, és azt is megállapítja, hány energiaosztályt léphetünk előre, ha minden tanácsát megfogadjuk – hívja fel a figyelmet az Energia Klub (EK).
Az EK kiemelte: a szakember tapasztalata segíthet abban a döntésben, hogy a legkisebb ráfordítás mellett a legjobban megtérüljön az energia megtakarítást célzó korszerűsítés, ezért a tanúsítás mellé érdemes költséghatékonysági számításokat is kérni. Ezekből a számításokból kiderül, hogy az egyes javaslatok mekkora beruházási költséggel járnak, mennyi energia takarítható meg ez által, és mennyi idő alatt térül meg a befektetett összeg az energiaszámlák csökkenésével.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.