Németh Szilárd szerdán, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: Podolák György szocialista országgyűlési...
Németh Szilárd szerdán, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: Podolák György szocialista országgyűlési képviselő 2005-2006. között "játszotta át" az alapítványt az "offshore hátterű", az Indotek csoporthoz tartózó, Cs.sziget Invest Befektető és Termelő Kft.-nek, amelynek kulcsfigurája Jellinek Dániel. A kerület vezetője szerint az új tulajdonosok 8 millió euró értékű jelzálog és vételi jogot jegyeztek be az alapítvány Béke téri stadionjára és központi sporttelepére, valamint a Hollandi úti (Kis-Duna-parti) kajak-kenu-telepre, a CIB Bank Zrt. javára - adta hírül a távirati iroda.
Németh Szilárd arra is kitért, hogy Jellinek Dániel és három társa szabálytalanul foglalt helyet az alapítvány kuratóriumában, hiszen "függőségi és érdekeltségi viszonyban" álltak a tulajdonos Cs.sziget Invest társasággal. Csepel polgármestere szerint az ügy megoldását az jelentené, ha a Csepel SC Alapítvány állami tulajdonba kerülne, az önkormányzat pedig egy szerződés keretében használhatná a létesítményeit. Ezt arra hivatkozva lehetne megtenni, hogy az alapítvány nem valósította meg az általa kijelölt célt, vagyis a sportolási lehetőség biztosítását - mutatott rá Németh Szilárd, hozzátéve:: eskütétele utáni első kerületi önkormányzati ülésen felfüggesztették az említett ingatlanok övezeti átsorolását, ugyanis "az elvtársak közösen (...) szerették volna átsorolni a különös sportövezetet, hogy ott egyéb célú fejlesztések is történhessenek".
Szerinte a terület átsorolásával a jelzálog alá vont területek kétharmada beépíthetővé vált volna, így az ingatlanok értéke akár a 10-12 milliárdot forintot is elérhette volna. Felidézte továbbá, hogy január végén a legfőbb ügyészhez fordult a Csepel SC Alapítvány ügyében, mivel az önkormányzat eddig összesen 733 millió forintos támogatást biztosított az alapítványnak, látható eredmények nélkül. Az MTI szerint kiemelte: jelenleg nem tudni, milyen szerződés képezte a jelzálog és a vételi jog alapját, kik a szerződő felek, a szerződést kik, mikor és milyen felhatalmazás alapján írták alá és miért titkosították. Az alapítvány tulajdonosai egyébként megpróbálták megváltoztatni a szervezet működési célját, s így az már olyan gazdasági tevékenységet is végezhetett volna, mint például az érdekeltségébe tartozó ingatlanok bérbe adása, de ezt a bíróság nem engedte - fűzte hozzá.
Minden alapot nélkülöz a polgármester azon kijelentése, hogy az önkormányzat által a korábbi években nyújtott támogatásból egyetlen fillér sem jutott a sportra. Ezzel ellentétben az alapítvány az összeget bizonyíthatóan a sporttelepek működtetési költségeire fordította, és azzal az önkormányzat felé szabályosan el is számolt - hangzik a lapunkhoz eljuttattott közlemény. Az alaptvány szerint Németh Szilárd megtéveszti a közvéleményt, mivel rendszeresen azt a látszatot kelti, mintha az alapítvány sportcélú ingatlanjai eredetileg önkormányzati tulajdonban lettek volna, de ez sohasem volt így. Az egyesületeket működtető Csepel SC magánalapítványt 1991-ben csepeli vállalatok hozták létre, az önkormányzat nem szerepelt az alapítók között. A polgármester állításával ellentétben a Csepel SC Alapítvány 2005-ben teljesen törvényesen került a Cs.sziget-Invest Kft. birtokába úgy, hogy megvásárolta a felszámolás alá került alapítócégek tulajdonjogait.
A Cs.sziget-Invest Kft. tulajdonosaként a Csepel SC Alapítvány alapítói felelősségét felvállaló egyesült államokbeli Bohemian Group vezetőségét megdöbbentette a polgármester alaptalan támadása, hiszen szerepvállalásukért a városvezetők a világ minden részén inkább versengeni szoktak, nem pedig hadakozni ellene. A cégcsoport nemcsak az üzleti életben aktív, coloradói alapítványain keresztül évente több milliárd forintnak megfelelő összeget áldoz közösségi támogatásokra, melyekből a csepeli sport az eddigieknél is nagyobb arányban részesülhetne - fogalmazott az alapítvány.
Az alapítvány szerint ugyancsak minden alapot nélkülöz, ráadásul értelmezhetetlen az a már sokadszorra elhangzott vád, amely szerint az alapítvány a CIB Bankkal 2008-ban kötött hitelszerződését titkosította volna, és a felvett 8 millió eurónyi hitelösszeget elköltötte. Titkosítást emlegetni egy magánalapítvánnyal kötött hitelszerződés esetében eleve értelmetlen dolog, mivel ezek az ügyletek a Ptk. és a Hitelintézeti Törvény alapján is üzleti-, illetve banktitoknak minősülnek. Az alapítványnak már két éve kész koncepciója van a kerületi sportélet fejlesztésére és ezt többször is a nyilvánosság elé tárta. A felvett hitel az alapítványi terület újjáépítésének indulótőkéje, abból az alapítvány egy centet sem fordított működési költségekre.Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.