Ne az utcát fűtsük- hangzik az örök érvényű tanács.
Ne az utcát fűtsük- hangzik az örök érvényű tanács. Ez tehát nyilvánvaló, de az már nem, hogy a jól szigetelt ablakokon és ajtókon kívül mivel lehet súlyos ezreket spórolni. Például a jól használt redőnnyel és egyéb árnyékolóval.Az árnyékolástechnikai szövetség szakemberei szerint akár felére csökkenthető az ablakokon keresztül távozó hőveszteség mértéke hőszigetelt, jól záró redőnyök segítségével. Ahhoz azonban, hogy valóban ilyen mértékben javítsuk otthonunk energia felhasználását számos feltételnek kell teljesülnie. Ezek között a kiváló minőségű redőny használata csak az egyik kritérium.
A redőnyöket naplemente előtt le kell engedni ahhoz, hogy azt az energiát, ami napközben az üvegfelületeken keresztül valamelyest felmelegítette belső tereinket, bent is tarthassuk, és a fűtési energia a külső hőmérséklet csökkenésével már ne távozhasson az ablakon keresztül. A redőnyök kiváló hőszigetelő hatása abban rejlik, hogy a leeresztett redőnypáncél és az ablak között légréteg keletkezik, ami egyfajta hőpajzsként viselkedik. A hőveszteség csökkentése érdekében a megfelelő szakmai tudással rendelkező árnyékolós úgy szereli fel a redőnyt, hogy az ablak és a pajzs között legalább 40 mm rést hagy – fogalmaznak az említett szakértők.
A jól használt, modern redőnyök a becslések szerint akár 50 százalékkal csökkenthetik lakásunk hőveszteségét. Ez már valami, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a rezsiben egyre nagyobb arányt képvisel a fűtés. Egy leeresztett redőny az ablak hőveszteségét átlagosan 30 százalékkal képes csökkenteni. Abban az esetben, ha a fokozottan hőszigetelt üveggel ellátott ablakokra minőségi alumínium redőnyt szereltetünk, a hőveszteség akár 50 százalékkal is kevesebb lehet a téli hónapokban.
Az árnyékolástechnika fellegvárában, Németországban elvégeztek egy vizsgálatot, amely meggyőző eredménnyel szolgál mindazoknak, akik kételkednek az árnyékolók hatékonyságában. A kutatás során szakértők először egy olyan lakást vettek górcső alá, amelynek átlagos, hőszigetelő üveggel ellátott fa ablakaira nem szereltek redőnyt. Ennek az ingatlannak az éves fűtőolaj felhasználása 18,9 liter per négyzetméter volt. A kutatás azt bizonyította, hogy ugyanennek a lakásnak a fűtéshez szükséges olaj mennyisége négyzetméterenként 7,7 literre csökkenthető akkor is, ha az ablakokat napnyugtától napkeltéig csak egy egyszerű műanyag redőnypalást takarja. Mint kiderült a lakás tulajdonosai akkor takaríthatják meg a legtöbb fűtési energiát, ha hőszigetelt alumínium redőnyt rendelnek. A vizsgálatok szerint ebben az esetben a lakás egy négyzetméternyi területének kifűtéséhez már csak 3,6 liter fűtőolajra van szükség.
A korszerű, modern árnyékolók számos követelménynek képesek megfelelni, hiszen nemcsak a lakásbelsők természetes fényellátását biztosítják, hanem megóvják a belső tereket az üvegházhatás minden kellemetlen velejárójától. A lakások, irodák kellemes klímájának megteremtése nemcsak a légkondicionálón múlik. Az elmúlt nyáron, amikor sorra dőltek meg a hazai valaha mért melegrekordok bebizonyosodott, hogy sokszor a nagy teljesítményű klímaberendezés sem képes lehűteni az épületek túlhevült belső hőmérsékletét. Ahhoz, hogy a légkondicionálók optimális hőfokot tudjanak teremteni otthonainkban, és munkahelyeinken; szükség van árnyékolóra is, ami legjobb esetben kívülről akadályozza meg, hogy az ablaküvegen keresztül beáramló napenergia túlhevítse a helyiségek hőmérsékletét.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.