Az LMP egy éve indított pert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) ellen, amely megtagadta a telekcsere alapjául...
Az LMP egy éve indított pert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) ellen, amely megtagadta a telekcsere alapjául szolgáló értékbecslés és földhivatali iratok kiadását. Augusztus elején az LMP jogerősen pert nyert, és a Fővárosi Ítélőtábla kötelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt a kért iratok kiadására, mivel ezek is közérdekű adatok (tehát nem csak a csereszerződés, amit kormányutasításra tavaly év végén hozott nyilvánosságra az MNV).
Az LMP honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumokból kiderül: az ingatlanokat a kiskunhalasi Perfekting Mérnöki Iroda Kft. értékelte. Fenti szakvélemény alapján a cserére szerződött Joav Blumnak a szerződés szerint 296 millió forint különbözetet kellett megfizetnie az államnak. A cseréről 2008. július 30-i döntésében határozott a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács. Érdekesség, hogy az eredetileg 275 milliárd forintos beruházáshoz egyáltalán nem kértek állami támogatást a befektetők. A Velencei-tó északi partján egy hetvenhektáros területen szállodák és éttermek épültek volna élményfürdővel, golfpályával, kaszinóval, és egy szórakoztató központtal.
Az ügyben tavaly áprilisa óta nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt. A kaszinóvárossal kapcsolatban a Bajnai kormány is vizsgálatot rendelt el. Ennek idejére felfüggesztették a projektet, amely a választások után gyakorlatilag leállt. Egy polgári per is folyamatban van: az MNV pert indított Joáv Blum ellen szerződés érvénytelensége és az eredeti állapot helyreállítása miatt. Az MNV álláspontja szerint a csereingatlanok között feltűno értékaránytalanság van.
Az értékelés értékelése
Megkértünk egy piacvezető értékbecslő céget, hogy értékelje a vitatott értékbecslést. Arra voltunk kíváncsiak, vajon trükközött-e a Perfekting Kft., és ha igen, hogyan. Feltételezésünk szerint a cég Joáv Blum ingatlanait felül, az állami ingatlanokat pedig alulértékelte. Gyanúnkat alátámasztotta, hogy a Joav Blum tulajdonában lévő Pilisi és Albertirsai ingatlanokat az ügyészség által felkért igazságügyi értékbecslő csaknem 600 millió forinttal kevesebbre értékelte a Perfekting Kft szakvéleményénél.
A neve elhallgatását kérő értékbecslő úgy nyilatkozott: az értékbecslés első benyomásként korrekt anyag, az a szakmai etika határán belül mozog. „Bár vannak benne vitatható értékelési elemek, összességében semmiképpen sem büntetőjogi kategória” – mondta az értékbecslő.
A trükkök
A Perfekting értékbecslése alapján az állam tulajdonában lévő, közvetlen vízparti telkek (20 darab, összesen 70 hektár) értéke 1,084 milliárd forintra jött ki. A Joáv Blum tulajdonában lévő 3 darab, összesen 182 hektár területű albertirsai-pilisi ingatlanok (gyümölcsösök) felbecsült értéke pedig 787,4 millió forint lett.
Az első „szabad szemmel” is észrevehető trükk az árképzés. Az albertirsai gyümölcsös átlagárát 510 Ft/nm árra hozták ki, a piaci ár valójában 230-300 Ft/nm. A felülértékelés egyértelmű, de még a szakmai elfogadhatóság határán belül mozog - mondta a szakember.
A sukorói rész értékelésénél feltűnő, hogy a 20 darab telket darabonként árazták be, ami szakmailag nem helyes, azokat egyben kellett volna értékelni. Egy ilyen méretu beruházásnál az ingatlan tervezett beépíthetőségére, nem pedig a jelenértékére kellett volna megállapítani az értéket. „Igen nehéz elhinni, hogy a megbízó nem közölte az értékbecslő céggel, hogy a sukorói területen befektetést tervez, függetlenül a megbízás betű szerinti tartalmától” – mondta a felkért értékbecsló. Tehát nagyon valószínű, hogy a sukorói állami ingatlan befektetési potenciálját mesterségesen alulértékelték.
Hasonló következtetésre jutott a napokban a főügyészség is: szerintük a sukorói területek 734,3 millió forinttal alulértékeltek, míg az albertirsai és a pilisi ingatlanok 593,5 millió forinttal túlértékeltek voltak, így a csereügylet során összesen 1 milliárd 327,8 millió forint értékkülönbség állapítható meg.
Az értékbecslő hozzátette: egy ekkora beruházásnál az értékbecslő pusztán csavar a gépezetben. Az igazi felelősöket a politika felsőbb rétegeiben, illetve az állami vagyonkezelőnél kell keresni. "Ha ugyanis egy telekcseréről kormányzati döntés születik, annak valamilyen oka van. Innentől kezdve gyakorlatilag mindegy, hogy ki és hogyan végzi el az értékbecslést" - mondta a szakember lapunknak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.