Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. július. 15. 10:30

Boldogok a nyugdíjas toronylakók

Az ember beszáll a liftbe, megnyomja a 65-ös gombot és pár másodperc alatt a legfelső  emeleten van.

Az ember beszáll a liftbe, megnyomja a 65-ös gombot és pár másodperc alatt a legfelső  emeleten van. Nem irodaházban, egy lakótoronyban. És az ember nem is mindig fiatal. Lehet akár 70 éves is. Persze, hogy New Yorkban, ahol egyre több nyugdíjas próbálja ki azt a csodálatos érzés, hogy a reggeli káváját bámészkodással fűszerezi.

Az amerikai nagyvárosban nem túl sok olyan felhőkarcoló van, amelyiknek mondjuk az 50-dik szintjétől felfelé lakásokat alakítottak ki. Az egyik ilyen a Metropolitan Tower az 57-dik utcában, Manhattan nyugati részén. Két-háromszáz négyzetméteres lakásokat lehet mostanában venni benne, az ingatlanügynök szerint nem ritka, hogy sólymokat is látnak a lakók, ezek a ragadozók szeretik ezt a magasságot -  számolt be a The New York Times.

A toronyházak tetején lakni anyit tesz, hogy a kistestvérek (30-40 emeletes épületek) tetejét is kiválóna látni, gyakorlatilag elláthatunk egész a félsziget végéig, de mindenképpen szélesebb a panoráma, mintha csak valahol a 15-20-dikon laknánk.

Egyfajat békesség, nyugalom költözik az emberek köré – érvelnek az ügynökök. És ez nagyon bejön a vevőjelölteknek.  Mibe kerül ez a nyugalom? Egy 250-350 négyzetméteres hajlék 5-7 millió dollár mostanában. Az árak még a válság ellenére sem csökkentek ebben a kategóriában. S mivel nem túl sok ilyan valóban az egekben lévő ingatlan kerül a piacra, nem is fognak csökkenni a jövőben sem.

Magyarországon a pécsi magas házban lehetett viszonylag magason lakni, de az már az enyészeté. Az építési szabályok egyelőre nem teszik lehetővé, hogy 55 méternél magasabb toronyház épüljön. Az ezt megközelítő toronyházak mindegyike irodaház. Vannak tervek lakóházra is, de a fejlesztők egyelőre nem mernek belevágni finanszírozás nélkül. Pedig kereslet állítólag lenne rá.

Tudatos otthon
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.