Mint arról korábban írtunk, a rendkívül csapadékos időjárás, az 50-es években végzett utólagos beépítés és az elmúlt...
Mint arról korábban írtunk, a rendkívül csapadékos időjárás, az 50-es években végzett utólagos beépítés és az elmúlt évtizedekben elmaradt karbantartási és állagmegóvási munkák miatt az elmúlt napokban elkezdett csúszni a Budai Vár támfala a volt Karmelita kolostor keleti homlokzata előtt elterülő Ellyps sétánynál.
A 2010. május 31-én mért statikai adatok 5 cm-es csúszást jeleztek, ezért az MNV Zrt., mint a terület tulajdonosa - a rendelkezésre álló beruházási keret terhére - azonnal megtette a szükséges óvintézkedéseket a veszély elhárítása érdekében - adta hírül az I. kerületi Budavári Önkormányzat és az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közös sajtóközleménye.
Az I. kerületi Védelmi Bizottság mai ülésén a szakértői vélemények meghallgatása után megállapítást nyert, hogy a gyors és szakszerű intézkedéseknek köszönhetően a fal további csúszását sikerült megakadályozni, ezáltal a közvetlen veszélyhelyzet elhárult. Az érintett szakaszról eddig 600 köbméternyi földet hordtak el, ezzel mentesítették a nyomás alól a várfalat.
A statikai mérések is alátámasztották, hogy tegnap délutánra a várfal stabilizálódott, nem mozdult tovább. A további esőzések ellen fóliázással és folyamatos szivattyúzással védekeznek a területen. A veszélyelhárítás keretében a sérült mellvédet leszedik, a várfalat „összehúzzák”. Az eddigi munkálatok során régészeti leleteket nem találtak, műemlék nem károsodott.
A Védelmi Bizottság ülésén dr. Nagy Gábor Tamás polgármester, a Bizottság elnöke köszönetet mondott a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nek, a Várgondnokság Nonprofit Kft-nek, a rendvédelmi és katasztrófavédelmi szerveknek és a polgári védelemnek, amiért segítették a lakosság tájékoztatását és a veszély elhárítását. Ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy a veszélyhelyzet elhárítása után kiemelt figyelmet kell fordítani a várfalak megerősítésére. Ehhez a munkához azonban elengedhetetlen az állami szerepvállalás.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.