Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. március. 26. 07:48

A májvédő csodanövény gondozása: a kurkuma

Osztrák kutatók kísérletében a kurkumával fűszerezett eleséggel táplált egereknél csökkentek májkárosodást okozó...

Osztrák kutatók kísérletében a kurkumával fűszerezett eleséggel táplált egereknél csökkentek májkárosodást okozó gyulladások. Korábbi kutatások is jelezték már, hogy a curry és a kurkuma jellegzetes élénksárga színét adó vegyület, a kurkumin gyulladást gátló és antioxidáns. Egyes tanulmányok arra is utaltak, hogy rákellenes hatása lehet, csökkenti a meglévő tumor méretét, illetve ritkábban alakul ki daganatos betegség azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak kurkumin tartalmú ételt.

A gyömbérfélék családjába tartozó nemzetség egyébként több mint 40 fajt ölel fel. A növény Ázsia trópusi mocsaraiban őshonos, innen indult világhódító útjára. Ma már Amerikában, Ázsiában és a Havai-szigeteken is termesztik. Fűszerként a gyökerét használják. Élénk téglavörös színű, kesernyés-aromás pora a curry egyik legfontosabb alkotóeleme.



Szobanövénynek, vágott virágnak és fűszernövénynek egyaránt termesztik szerte a világban. A felső, úgynevezett murvalevelek rózsaszínűek vagy fehérek, és érdekes formát öltenek, ami érdekesen mutat a lakásban. Mivel trópusi növényről van szó, figyeljünk oda, hogy meleg igényes növény 15 fok alatt már megfázik. A kurkuma akár 70 centiméter magasra is megnőhet, vagyis akkor érdemes választani, ha lesz hozzá megfelelő tér nagyobb korára is. Sötét színű, rusztikus cserepekben a modern, kissé ridegebb stílusú lakásokat is stílusosan díszíti. Tartása egyszerű, virágzási ideje pedig akár 3-4 hétig is eltarthat.

Gondozása szinte ugyanaz, mint a többi hagymás dísznövénynek: tavasszal a gumót ültessük jó vízáteresztő képességű virágföldbe, majd minimálás locsolással kezdjük el meghajtatni. Virágzása alatt adhatunk neki kicsit több vizet, de fontos, hogy ne öntözzük túl, mert nagyon hamar kirohad a gumója. Nyáron kitehetjük a kertbe vagy az erkélyre, és megfelelő árnyékos helyen egészen szeptemberig kint maradhat a szabadban.


A virágzás végén csökkentsük le a locsolást, hagyjuk, hogy a virág és az összes levél teljesen visszaszáradjon, ezt követően vágjuk le, a gumót pedig tegyük el télire pihenni egy fagymentes helyre.

Tavasszal újra előszedett gumót azután ismét elültethetjük és meghajtathatjuk, így minden évben gyönyörű, virágzó dísznövényünk lesz. Szaporítani tőosztással vagy a gyöktörzs feldarabolásával lehet, akár otthon házilag is.

Kovács Erika
viragcenter.hu
Tudatos otthon
Hirdetés