Az áthatolhatatlan falú, úgynevezett Führer bunker - melyet a szövetségesek bombázása nem tudott megrongálni - erősen...
Az áthatolhatatlan falú, úgynevezett Führer bunker - melyet a szövetségesek bombázása nem tudott megrongálni - erősen leromlott a háború utáni szovjet uralom alatt. A helyén most egy parkolóház és egy lakóépület áll. A helyszín - egyáltalán nem mellékesen - az Eisenman-féle Holocaust-emlékműtől alig kétszáz méternyire található.
Berlin több mint 60 évig eltitkolta a bunker helyszínét, a hatóságok ugyanis attól tartottak, hogy a neonácik emlékhelyként tisztelik majd. Egy civil szervezet, amelyik a város földalatti építményeibe kalauzolja a turistákat, 2006-ban engedélyt kapott a városfejlesztési hatóságoktól és az állami emlékbizottságtól, hogy több év lobbizás után kitehesse a jelet. A Berliner Unterwelten nevű szervezet célja az volt, hogy demisztifikálják a helyet. A futball világbajnokság idején elindított projekt sikeresnek bizonyult. Az üres telekre néhány turistán kívül alig kíváncsiak a berliniek: Hitler - sokáig titkos helyen lévő - bunkere mára elvesztette mitikus jelentőségét.
A civil szervezet által felállított információs táblán a bunkerek építésének története olvasható angol és német nyelven, 1935-től, az első légi bombázásoktól a Führer bunker építésének 1943-as megkezdéséig. A Spiegel 2006-ban egy flash-ismertetőt is csinált a nem létező bunkerről.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.