2009. május. 30. 05:27 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 29. 21:35 Ingatlan

Szigorított banki hitelek: kinek kell még egyáltalán hitel?

A hitelezési feltételek az első negyedévben tovább szigorodtak, a bankok nagy része...

A hitelezési feltételek az első negyedévben tovább szigorodtak, a bankok nagy része azonban az idén már nem tervez további jelentős szigorításokat. A bankok a szigorítást elsősorban a gazdasági visszaesés várható hatásával indokolták, a likviditási kockázat már nem játszik érdemi szerepet.  A bankok visszajelzései szerint a hitelkereslet 2009 második és harmadik negyedévében ismét növekedhet. Az első negyedévben - az előző negyedévhez hasonlóan - a háztartási és vállalati szegmensben még csökkent a hosszú lejáratú hitelek iránti érdeklődés.

A háztartási hitelezéssel kapcsolatban az MNB felmérése megállapítja: bár az első negyedévben tovább folytatódott a kihelyezni kívánt hitelmennyiség és a hitelkereslet csökkenése, kevesebb bank számolt be a hitelezési feltételek szigorításáról, mint az előző vizsgálat során.   A szigorítás a nem ár jellegű feltételekben (a minimális hitelképességi szint növekedésében, a minimális önrész megemelésében, a havi törlesztés jövedelemhez viszonyított arányának és a hitelfedezeti aránynak a csökkenésében) jelentkezett. 

Freefoto.com


 
A bankok az első negyedévben már szinte egyöntetűen a háztartási hitelportfolió romlásáról számoltak be mind a lakáscélú, mind a fogyasztási hitelek szegmensében, és döntő többségük további romlásra számít a következő félévben.  A következő féléves időszakban a bankok már nem terveznek további jelentős szigorítást a háztartási hitelezésben, amit elsősorban a likviditási helyzet érzékelt javulásával indokoltak. 

A háztartási szegmensben a közelmúltban megjelent külföldi hitelezési felmérések is szigorításról számoltak be, és - a magyar eredményekhez hasonlóan - a szigorítók arányának csökkenéséről. A vállalati hitelpiacon a hitelezési hajlandóság tovább mérséklődött, elsősorban a nagy- és közepes vállalatok finanszírozásában, valamint az üzleti célú ingatlanhitelezésben. A kis- és mikrovállalati hitelezésben nem jelentkezett ez a határozott visszafogási tendencia. 

A következő féléves időszakra vonatkozóan a bankok már a vállalati finanszírozásban is a kihelyezni kívánt hitelmennyiség fenntartását, illetve enyhe növelését jelezték előre. A hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet – a beruházások visszaesése miatt – csökkent, de a rövidlejáratú hitelek iránti igények nőttek, így a válaszadók összességében a vállalati hitelek iránti kereslet erősödését érzékelték. 
 
A bankok – elmondásuk szerint – az előző félévhez hasonlóan szigorították hitelezési feltételeiket a kedvezőtlen gazdasági kilátások és az - elsősorban az építőiparban tapasztalható - iparág-specifikus problémák miatt, ugyanakkor összehasonlítva az előző két felméréssel, a likviditási helyzetet mint kockázati tényezőt már jóval kevesebben említették. 

A válaszadók a vállalati szektorban a portfolióminőség kismértékű romlását tapasztalták az első negyedévében, és a bankok többsége szerint a portfolióromlási trend folytatódni fog a következő félévben is. 

Az üzleti célú ingatlanhitelezésben az elmúlt két felméréshez hasonlóan  a válaszadók jelentős többsége a kihelyezni kívánt hitelmennyiség visszafogásáról számolt be, ami a hitelezési feltételek és standardok további szigorításával párosult. A vállalati szegmensre vonatkozó hazai eredmények hasonlóak a külföldi jegybankok felméréseiben jelzett szigorítási tendenciákhoz. 

Az önkormányzati szektorban az előző felmérésben jelzett mérsékelt szinthez képest növekedett a hitelkereslet, és a bankok az elmúlt negyedévben tovább szigorították hitelezési feltételeiket.

Tudatos otthon
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.