Feng Shui tippek a konyhában
A Feng Shui – az ősi kínai térrendezés művészete – amely az ősi kínai...
A Feng Shui – az ősi kínai térrendezés művészete – amely az ősi kínai császárok féltve őrzött titka volt, nagy hangsúlyt fektetett a konyha művészetére. Nemcsak az ízek harmóniájára és változatosságára ügyelt, hanem a konyha kialakítására is. Természetesen a mai konyha szempontjai teljesen mások, mint a több száz évvel ezelőtt kialakítottaké, de a legtöbb elrendezési alapevet át lehet ültetni napjainkra is.
Feng Shui tippek a konyhában:
• A gáztűzhely égőfejei kedvezőbbek az elektromosénál, hiszen az étel ezáltal több tűz energiát nyer.
• Minden égőfejet egyenlő arányban használjuk, ha egy elromlik, az azt jelzi, hogy a családot anyagi kár érheti, ezért jó lesz vigyázni.
• A Feng Shui mindig energiaáramlásról beszél, ami a konyhában azt jelenti, hogy az energia átáramlik a szakács kezéből az ételbe. Ezért fontos, hogy főzésnél lássa a konyhába bejövőket, ellenkező esetben elfűszerezheti az ételt, amit a család nem jókedvvel fogyaszt el. Ha a kialakítás olyan, hogy háttal állunk a konyhaajtónak, egy fényes dolgot keressünk magunk előtt, amelynek tükröződő felületében látjuk a hátunk mögött levő mozgást Ha nincs ilyen felület, tegyünk fel egy kis baguatükröt a falra.
• Azokban a konyhákban, ahol a szakács kényelméért a főzőhely egy központi szigetet képez, ott kevesebb energiát tartalmazó, ennél fogva kevésbé tápláló étel készülhet, hiszen a szakács minden oldalról ki van téve a várakozó, étkezni vágyók „támadásának”.
• A konyhai tűzhely és sütő hangsúlyos energiatípust képvisel. Fontos, hogy figyelemmel tervezzünk meg minden olyan hálót, amely közös falon osztozik a konyhával. Az ágynak távol kell lennie attól a faltól, ahol a főzőalkalmatosságok találhatók.
• Az egészség egyik Feng Shui szimbóluma a Wu Lou. Helyezzünk egy ilyet tűzhelyünk közelébe.
• A Feng Shui elmélete ellenzi, hogy a tűzhely és a mosogató egymás mellé vagy egymással szembe kerüljön. A mosogató a Víz elemet képviseli, a tűzhely a Tüzet. (A filozófia szerint az öt elem: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz többek között színeket és anyagokat is jellemeznek.) Ez két ellentétes elem, amelyekről úgy tartják – hogy egymáshoz közel – diszharmóniát teremtenek, ami vitát gerjeszt a konyhában.
Baljós dolog, ha egy konyha ajtaja a hálószobára, illetve a fürdőszobaajtóra néz. A hálószobára néző konyha ugyancsak balszerencsét hoz, mert a hálóba bejuthat a főzésből származó füst, ez pedig megzavarja az álmot, és szagokkal szennyezi az ágyneműt.
Szilvásy Judit
okl. mérnök, Feng Shui szakértő, az Első Magyar Feng Shui centrum vezetője
www.fengshui.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.