Készházpark nyílik Budapest határában. 30 házból lehet válogatni
Kanadában úgy épülnek a könnyűszerkezetes házak, hogy a gyárban csak a fa...
Kanadában úgy épülnek a könnyűszerkezetes házak, hogy a gyárban csak a fa tartókat és a külső borító lemezeket szabják le, a munka zöme az építés helyszínén folyik. Ezzel szemben Európában az a tendencia, hogy egy épületből mennél több készüljön az üzemben, mivel így optimalizálható az anyagfelhasználás, és javul a minőség - mondta Hansbert Ott, a Weinmann GmbH társtulajdonos igazgatója. Ismertette egy amerikai egyetem összehasonlító vizsgálatát, amelynek az lett az eredménye, hogy a kanadai rendszerben egyharmaddal több fa kell egy házhoz, mint az európaiban. Ennek az európai optimalizált anyagfelhasználás mellett oka az is, hogy Kanadában az építési helyeken a fa egy része kézen-közön elvész.
Az 1985-ben alapított Weinmann GmbH a Homag cégcsoport tagjaként fa szerkezetű készházakat gyártó gépeket állít elő, immár 9 éve világelső ebben. Ez a cég szállította 1997-ben a Kampa csoportnak az első automata házgyárat, amely ma is a legmodernebb ilyen üzem a világon.
Hansbert Ott kiemelte, hogy egy köbméter fa építési anyaggá alakításához 190 kWh energiára van szükség, ugyan ez betonnál 1.700 kWh egy köbméterre vetítve. Folyamatosan növekszik a könnyűszerkezetes lakóépületek aránya, amelynek egyik oka az, hogy ezek vékonyabb fallal tudják elérni a jobb hőszigetelést. Például az úgynevezett 3 literes házak - amelyek négyzetméterenként 3 liter olajjal fűthetők ki egy szezonban - 10 százalékkal több belső hasznos területtel rendelkeznek ahhoz képest, mint ha hagyományos technológiával készített házat hőszigetelnének ennek megfelelően. Egy 150 négyzetméteres háznál ez 15 négyzetméter többletet jelent.
Ausztriában jelenleg a családi házak 40 százaléka készház, Magyarországon alig haladja meg a 10 százalékot. Skandináviában és Észak-Amerikában 90 százalék feletti, éppen a jó hőszigetelés, illetve a faépítés hagyománya miatt. Szerte Európában folyamatosan növekszik az arányuk.
Ausztriában 25 évvel ezelőtt a mai magyarországi szinten állt a készházak aránya az évente felépült családi házakon belül. A mai 40 százalékos arányhoz az is kellett, hogy megépüljön Bécsben az ilyen házakat bemutató Blaue Laguna park. Ennek mintájára most az M1 és az M0 autópályák találkozásánál készül a magyarországi park, mindkettőnek résztulajdonosa Erich Benischek. A közgyűlésen elmondta, hogy áprilisban indul a 6 hektáros terület közművesítése, és az első házak őszre felépíthetők. Az első ütemben 30 ház készülhet el,de további ugyanennyire van hely. A látogatók itt "megtapogathatják" az épületeket, a cégek képviselőitől választ kaphatnak kérdéseikre. Évi 200 ezer látogató valószínűsíthető. Bécsben évi 3 ezer ház kel el az ottani parkban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.