Az ingatlanguru befektetési tippjei
Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Aradi Ferenc, az Autóker Holding ügyvezető igazgatója válaszol kérdéseinkre.
Hvg.hu: Hosszas keresgélés, lapozgatás után alighanem sikerült megtalálnunk a tíz legdrágább eladó lakást Budapesten. A csúcs 880 millió forint. Mit szól a hét híréhez?
Aradi Ferenc: Első hallásra valóban mellbevágó, mi érhet 880 millió forintot egy körülbelül 400 négyzetméter alapterületű lakásban. A belső kialakítás és az anyaghasználat luxusszínvonalú - írja a hirdetés - , azonban ezek azok a dolgok, amelyek a vételár szempontjából másodlagosak. A legfontosabb a helyszín és az elhelyezkedés, amely jelen esetben Budapest legdrágább része, a Víziváros, a maga lenyűgöző adottságaival, csodálatos panorámájával. Fontos tényező az is, hogy az ingatlan új építésű. Ezek után mindent összevetve és figyelembe véve a nyugat-európai nagyvárosok négyzetméterárait is, a mi 2−2,5 millió forintos legdrágább budapesti árunkkal csak az európai rangsor utolsó harmadában tartozunk.
Az ingatlanguru | |
Hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?
A. F.: Magyarország egyik piacvezető lakóingatlan-fejlesztő cégének ügyvezető igazgatójaként természetesen lakásokat ajánlanék kisbefektetésnek, azoknak is olyan formáját, amely Magyarországon még kevésbé ismert és elfogadott, de a nyugat-európai piacon már igen megszokott. Az alapszabály egyszerű: válasszunk olyan fejlesztési területet, ahol több ütemben, vagy több utcában szakaszosan épülnek társasházak, lehetőség szerint teljes környezeti megújulással, új utakkal és burkolatokkal, új parkokkal és sétányokkal, széleskörű szolgáltatásokkal. Az sem hátrány, ha esetleg önkormányzati fejlesztések is várhatóak. Ha tervasztalról, ún. offplan szakaszban vásároljuk a lakást, úgy a fejlesztők igen gyakran 3−5 százalékos vételár kedvezményt és akciós fizetési kondíciókat nyújtanak. Ez annyit jelent, hogy a beruházás végén − körülbelül 2−3 év múlva− a befizetett 20−30 százaléknyi vételárrészletünk után akár az addigi áremelésekkel együtt 15−20 százalékos áremelkedést realizálhatunk, ami az addig befizetett pénzekre vetítve éves szinten 25−30 százalékos profitot hozhat.
Nagyobb befektetésnek a belvárosi, sétálóutcákban, sugár- vagy körutakon található üzlethelyiségeket ajánlom. Rövidtávon is jól látható tendencia, hogy aki ilyen környéken üzlethelyiséghez tud jutni, az azonnal garantáltan bérbe is adhatja. Ezeken a területeken a bérleti díjak rohamosan emelkednek. Ilyen például az Andrássy út, a Király vagy a Ráday utca.