Szabaduljunk meg panellakásunktól?
Az idei év mérföldkő lehet a panelépületek történetében, hiszen az ilyen technológiával épült házak többsége az évtized második felében lép a negyedik ikszbe. Az épületek fizikai veszélyt még nem jelentenek a benne lakók számára, az anyagi kockázat egyre jelentősebb.
„A kedvezőbb forgatókönyv szerint a panelek folyamatos állagromlásával párhuzamosan következik majd be a négyzetméterárak csökkenése – mondta Végvári Gábor az Elephant Holding lakásfejlesztő cég műszaki vezetője, aki szerint ez a házak kényszerű bontásáig, azaz akár több tíz évig is eltarthat; az árcsökkenésből adódó veszteséget egy ingatlan egymást követő tulajdonosai megosztva viselik majd. Az igazi kockázat ugyanakkor egy olyan váratlan és előre meg nem jósolható esemény bekövetkezésében rejlik, amely egyik napról a másikra megrengetheti az emberek panelházakba vetett bizalmát.
Luxuspanel, egyelőre nem áron alul |
Kevésbe drámai, de ugyancsak százezres kockázatot rejtő tényező a panelházak gépészeti rendszereinek elöregedése. Az épületek 85-90 százalékában már régóta időszerű lenne a víz- és gázcsövek, elektromos vezetékek, illetve a szellőző rendszerek cseréje. Ám a többmilliós felújítást kevés lakóközösség engedheti meg magának. A panelépületek vasbeton elemei 30-50 évnél is hosszabb ideig épek maradnak, de a betonlapokat összetartó acélkapcsok korrózióját csak visszabontást igénylő felújítással lehetne megakadályozni. A rozsdásodás elsősorban a külső levegőből származó nedvességnek is kitett homlokzati falakat emészti, amelyek sérülése komoly hatással lehet a ház lakhatóságára.
„Furcsa, de a jelenlegi helyzet is nagyon hasonló ahhoz, mint amikor a paneleklakások virágkorukat élték – világít rá Végvári Gábor, - hiszen a lakótelepekről elköltözők ma ugyanazt a minőségi ugrást élik meg, mint azok a családok, akik a hatvanas években komfort nélküli, dohos bérlakásokból költöztek a világos és kényelmes panellakásokba.“
„A panelek majdnem minden vizsgálható szempont szerint elavulttá váltak, hiszen nem csupán a hő- és hangszigetelési szabványoknak nem felelnek meg, de belső kialakításuk sem felel meg a mai értelemben vett kellemes lakókörnyezetnek" - tette hozzá a szakértő.