Mennyiért bérelhetünk lakást?
Budapest belvárosában havi 40–60 ezer forintért is bérelhetünk lakást, bár egyesek ennek tízszeresét is kipengetik egy-egy nívósabb otthonért. Lakásbérleti körkép.
A lakásbérlők jelentős hányada felsőoktatási hallgató Budapesten. Az egyetemisták beérik 40–70 ezer forintos garzonnal, netán négyen-hatan összeköltöznek egy nagyobb, 2,5–3 szobás lakásba. Az ilyen szállásokhoz persze magasabb, havi 100 ezer forintos bérleti díj tartozik, rezsi nélkül. A 60–70 ezer forintos árkategória is igencsak kelendő, és minőségtől függően a 200–260 ezer forintos otthonok is jól kiadhatók - tudtuk meg Szilvágyi Józseftől, a CityCartel erzsébetvárosi irodájának vezetőjétől. A legnagyobb kereslet a kisebb méretű, ezáltal megfizethető lakások iránt van; ezeket leginkább a belvárosi egyetemek diákjai, valamint a környéken dolgozók veszik ki. Szintén jelentős, nem utolsó sorban pedig fizetőképes keresletet jelentenek a nagyobb cégek Budapesten lakást bérlő közép- és felsővezetői.
Sokat számít a felújítás © sxc.hu |
Luxusalbérlet: havi 750 ezerért
Van persze olyan ingatlan is, amelyet csak teljesen felújítva, tökéletes állapotban lehet jól kiadni: az ilyen 50 négyzetméteres, jó elhelyezkedésű belvárosi ingatlanok havi bérleti díja 500 eurónál kezdődik. Nem mennek ritkaságszámba a havi 2–3 ezer euróért (500–750 ezer forint), sőt, akár ennél is többért kivehető 100-150 négyzetméteres luxuslakások sem, amelyek árát nem véletlenül tüntetik föl euróban. Amint azt Szekrényesy Máriától, a Real Home Agency közvetítőjétől megtudtuk, álomotthonokat 90 százalékban külföldiek bérelnek. Ők mindenképpen nívós újépítésű, vagy kívül-belül teljesen felújított lakásokat keresnek. Az új lakások általában előnyt élveznek, mivel ezekhez garázs is tartozik.
A luxust meg is fizettetik © hvg.hu |
Luxuslakásokat általában hosszabb távra, minimum egy évre bérelnek, a lakók pedig leggyakrabban 1–2 évig maradnak. Nagykövetségek esetében már inkább a 3–4 éves bérleti idő mondható tipikusnak. A külföldiek mellett magyarok is megfordulnak luxusbérlakásokban: van olyan üzletember, akinek mindez az életstílusához tartozik, van, aki építkezés miatt költözik családjával egy időre ilyen ingatlanba, és akad olyan tehetős diák is, akinek szülei bérelnek ilyesmit egyetemi éveire - bár ez utóbbiak ritkán lépik át a havi 200 ezer forintos határt.
Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség