2006. december. 20. 16:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. december. 20. 16:47 Ingatlanmenedzser

Ingatlanpiac: milyen tennivalónk van tavaszig?

A lakáspiac tavasszal kezd éledezni, ekkor tudunk legkönnyebben túladni régi otthonunkon. A téli hónapok viszont kiválóan alkalmasak a felkészülésre. Mi az, amit ekkor is megtehetünk?

A tél a belső munkálatok ideje, így alkalmas arra, hogy megszabaduljunk a feleslegessé vált lomoktól. Különösen fontos ez, ha tavasszal értékesíteni akarjuk ingatlanunkat. A vevőben ugyanis sokkal jobb benyomást kelt a kulturált, rendezett ingatlan, mint a telezsúfolt, rendetlen lakás. Ellenőrizzük azt is, hogy a lakás és a saját irataink rendben vannak-e. Nézzük meg, nem járt-e le személyi igazolványunk, személyi azonosító jelünket tartalmazó iratunk, megvan-e az adóazonosító jelünket igazoló kártyánk, rendelkezésünkre áll-e ingatlanunk helyrajzi száma. Célszerű betekintőt is kikérni a földhivatalból, így nem érhet bennünket olyan meglepetés sem, hogy régen kifizetett kölcsönünkkel kapcsolatos jelzálogjog még a tulajdoni lapon szerepel – tanácsolja Mireisz Tibor, az Ingatlanosok Magyarországi Érdekképviseleti Egyesületének elnökhelyettese. Ez egyrészt roppant kellemetlen, másrészt adathiány vagy le nem törölt teher miatt csúszhatunk is az eladással. Ilyenkor az is előfordulhat, hogy a potenciális vevő a bonyodalmak miatt egyszerűen továbbáll.

Csínján a felújításokkal!

Nem térül meg a felújítás összege
© Végel Dániel
Ha a felújítást nem indokolja kifejezetten műszaki probléma, akkor a rend és a tisztaság bőven elegendő az értékesítéshez. Minden ember más, ennek megfelelően más az igényszintje és az ízlése; új lakását is saját szájíze szerint szeretné kialakítani. Az esetek többségében ráadásul nem szívesen fizetnek felárat azért, amit úgyis szét fognak verni, vagy újra felújítanak. Ezt ugyanakkor ki is lehet használni, hiszen a legtöbb vásárló szívesen veszi, ha a felújítás összegét az elképzelt vételárból elengedik számára. Piszkos, nagyon amortizált, korszerűtlen, ingatlanokra viszont nehezen akad vevő, ezért ezeknél már indokolt a szükségszerű felújítások elvégzése. Az eladónak azonban tudnia kell, hogy a felújítás összege az esetek többségében nem realizálódik többletként a vételárban.

Telkes, családi házas ingatlanok esetében – különösen akkor, ha fejlesztési területen áll a házunk – a helyi önkormányzatnál érdemes meggyőződni arról, hogy környezetünkben milyen beruházások, fejlesztések várhatóak a közeljövőben. A végrehajtott beruházás jellege ugyanis értékcsökkentő és értéknövelő hatással egyaránt lehet ingatlanunkra. Otthonunk értékét növeli például a környéken végrehajtandó infrastruktúrát növelő beruházás.

Ingatlanunk övezeti besorolásából, annak esetleges változásából kiszámíthatjuk a telkünk beépíthetőségét, házunk alakíthatóságát, bővíthetőségét. A helyi építési mutatók ismeretében tehát korrekt módon meghatározhatjuk az árat. Ne feledjük: olyan keresett területen, ahol nincs már értékesítendő, építésre alkalmas telek, egy korszerűtlen családi ház is magas érték lehet a telek miatt.

Szemeljük ki a közvetítőt (Oldaltörés)


Az ingatlanközvetítéssel – tekintettel arra, hogy szinte napi kapcsolatban állunk majd vele –, a környezetünkben lévő, megbízható, ismerőseink által már kipróbált szakembert bízzunk meg. A gondosság, szakértelem és megbízhatóság hármas követelményét alapul véve mindig olyan személy mellett döntsünk, akiben teljesen megbízhatunk, hiszen „rábízzuk” legnagyobb értéktárgyunkat – figyelmeztet Mireisz Tibor. Ez persze nem meg egyik napról a másikra, ezért már most kezdjük felkutatni emberünket.

Az illető legyen mindig elérhető (irodában és telefonon), ellenőrizhető tagja legyen valamelyik ingatlanos szervezetnek, és díjait is a hazai viszonyoknak megfelelően alakítsa ki. A közvetítő irodákban ellenőrizzük, hogy az általunk aláírandó megbízási szerződés milyen feltételeket, időtartamot, adatokat foglal magába. Tartalmaz-e például kizárólagosságot, mert ha igen, akkor a szerződésnek ellentételező része is kell, hogy legyen, méghozzá a nem teljesítés esetére közösen megállapított kártérítés összegére vonatkozóan. (A kizárólagos szerződés ugyanis megfosztja a megbízót az egyéni, vagy más helyen történő értékesítésétől). Fontos lehet a fizetendő megbízási díj összege is, amely a kialakult hazai gyakorlat szerint a vételár 2-6 százaléka között, többnyire 3-4 százalék körül reális. A munkáját korrekt módon teljesítő ingatlanközvetítő jutaléka a megbízás elvégzésekor, tehát az adásvételi szerződés megkötésekor jár. A közvetítő természetesen továbbra is segít az ügylet végéig, de gyakorlati ráhatása már nincs a teljesítésre.

Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.