Ingatlanpiac: milyen tennivalónk van tavaszig?
A lakáspiac tavasszal kezd éledezni, ekkor tudunk legkönnyebben túladni régi otthonunkon. A téli hónapok viszont kiválóan alkalmasak a felkészülésre. Mi az, amit ekkor is megtehetünk?
A tél a belső munkálatok ideje, így alkalmas arra, hogy megszabaduljunk a feleslegessé vált lomoktól. Különösen fontos ez, ha tavasszal értékesíteni akarjuk ingatlanunkat. A vevőben ugyanis sokkal jobb benyomást kelt a kulturált, rendezett ingatlan, mint a telezsúfolt, rendetlen lakás. Ellenőrizzük azt is, hogy a lakás és a saját irataink rendben vannak-e. Nézzük meg, nem járt-e le személyi igazolványunk, személyi azonosító jelünket tartalmazó iratunk, megvan-e az adóazonosító jelünket igazoló kártyánk, rendelkezésünkre áll-e ingatlanunk helyrajzi száma. Célszerű betekintőt is kikérni a földhivatalból, így nem érhet bennünket olyan meglepetés sem, hogy régen kifizetett kölcsönünkkel kapcsolatos jelzálogjog még a tulajdoni lapon szerepel – tanácsolja Mireisz Tibor, az Ingatlanosok Magyarországi Érdekképviseleti Egyesületének elnökhelyettese. Ez egyrészt roppant kellemetlen, másrészt adathiány vagy le nem törölt teher miatt csúszhatunk is az eladással. Ilyenkor az is előfordulhat, hogy a potenciális vevő a bonyodalmak miatt egyszerűen továbbáll.
Csínján a felújításokkal!
Nem térül meg a felújítás összege © Végel Dániel |
Telkes, családi házas ingatlanok esetében – különösen akkor, ha fejlesztési területen áll a házunk – a helyi önkormányzatnál érdemes meggyőződni arról, hogy környezetünkben milyen beruházások, fejlesztések várhatóak a közeljövőben. A végrehajtott beruházás jellege ugyanis értékcsökkentő és értéknövelő hatással egyaránt lehet ingatlanunkra. Otthonunk értékét növeli például a környéken végrehajtandó infrastruktúrát növelő beruházás.
Ingatlanunk övezeti besorolásából, annak esetleges változásából kiszámíthatjuk a telkünk beépíthetőségét, házunk alakíthatóságát, bővíthetőségét. A helyi építési mutatók ismeretében tehát korrekt módon meghatározhatjuk az árat. Ne feledjük: olyan keresett területen, ahol nincs már értékesítendő, építésre alkalmas telek, egy korszerűtlen családi ház is magas érték lehet a telek miatt.
Az ingatlanközvetítéssel – tekintettel arra, hogy szinte napi kapcsolatban állunk majd vele –, a környezetünkben lévő, megbízható, ismerőseink által már kipróbált szakembert bízzunk meg. A gondosság, szakértelem és megbízhatóság hármas követelményét alapul véve mindig olyan személy mellett döntsünk, akiben teljesen megbízhatunk, hiszen „rábízzuk” legnagyobb értéktárgyunkat – figyelmeztet Mireisz Tibor. Ez persze nem meg egyik napról a másikra, ezért már most kezdjük felkutatni emberünket.
Az illető legyen mindig elérhető (irodában és telefonon), ellenőrizhető tagja legyen valamelyik ingatlanos szervezetnek, és díjait is a hazai viszonyoknak megfelelően alakítsa ki. A közvetítő irodákban ellenőrizzük, hogy az általunk aláírandó megbízási szerződés milyen feltételeket, időtartamot, adatokat foglal magába. Tartalmaz-e például kizárólagosságot, mert ha igen, akkor a szerződésnek ellentételező része is kell, hogy legyen, méghozzá a nem teljesítés esetére közösen megállapított kártérítés összegére vonatkozóan. (A kizárólagos szerződés ugyanis megfosztja a megbízót az egyéni, vagy más helyen történő értékesítésétől). Fontos lehet a fizetendő megbízási díj összege is, amely a kialakult hazai gyakorlat szerint a vételár 2-6 százaléka között, többnyire 3-4 százalék körül reális. A munkáját korrekt módon teljesítő ingatlanközvetítő jutaléka a megbízás elvégzésekor, tehát az adásvételi szerződés megkötésekor jár. A közvetítő természetesen továbbra is segít az ügylet végéig, de gyakorlati ráhatása már nincs a teljesítésre.
Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség