2006. november. 15. 11:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. november. 15. 11:33 Ingatlanmenedzser

Divatsétány: a belváros lép a plázák helyére

A plázaláz után a Váci utca, Budapest klasszikus bevásárló utcája is magára talált, sőt terjeszkedik: a szomszédos Deák Ferenc utca például divatsétány lesz. Mi lesz a legújabb sláger, és mely cégek költöznek oda? Hova tart az Andrássy út, és milyen sorsot szánnak egyes plázáknak?

A komolyabb luxusmárkák hazai képviseletei, neves kereskedelmi hálózatok a plázák fővárosi elszaporodása miatt az utóbbi tíz évben elfordultak az egykor divatos Váci utcától, amelynek mélyrepülése mostanra véget ért. Sőt, fordult a kocka: a Váci utcában és környékén összesen 40 ezer négyzetméternyi kereskedelmi ingatlan építése folyik. A Ferenciek terén a Klotild Palota, a Vörösmarty téren a Tőzsdepalota és az ING új épülete, valamint a „Fashion Street-ként”, vagyis divatutcaként emlegetett Deák Ferenc utca keltette fel a divatcégek érdeklődését, de ide tartozik az Andrássy úton lévő 5 ezer négyzetméteres Divatcsarnok újragondolása is – tudtuk meg Szabó Viktóriától, a Cushman&Wakefield vezető tanácsadójától.

Leáldozik a plázáknak?
A Deák Ferenc utcából lesz az ún. „Fashion Street”, amelynek színvonala a Váci utca és a luxusmárkák célpontjává váló Andrássy út között lesz. A Deák Ferenc utcában lévő, összesen 9 ezer négyzetméternyi üzlethelyiség egyetlen fejlesztő tulajdonába került, aki az utcában található üzleteket felújításuk után egységes arculattal akarja bérbe adni a területet. Annyi már biztos, hogy nemsokára betérhetünk itt Benetton, Sisley, Tommy Hilfiger és S.Oliver üzletekbe, valamint a Puma is itt nyitja meg üzletét. A további lehetséges bérlőkkel jelenleg még tárgyalások folynak, és jövő tavasszal, de legkésőbb nyáron már a megújult Deák Ferenc utcában sétálhatunk. Az utcában egyébként 50-60 euró körül mozognak majd a havi bérleti díjak négyzetméterenként.

A Tőzsdepalota átalakítása is új lendületet adhat a klasszikus sétálóutcának: egyelőre még folynak az egyeztetések a Műemlékvédelmi Hivatallal, de a tervek szerint a tulajdonos Orco Group összesen 10 ezer négyzetméteren iroda- és üzlethelyiségeket alakít ki az épületben. Az ING Vörösmarty téri, összesen 30 ezer négyzetméteres épülete szintén multifunkcionális lesz, a fejlesztő irodák és üzletek kialakítását egyaránt tervezi. Egy kulcsbérlő már akadt is: a világhírű divatmárka, a H&M, amely első budapesti üzletét is a Váci utcában nyitotta

Luxus az Andrássyn

Az Andrássy út szintén átalakulóban van, a Louis Vuitton luxus divatüzletének megnyitása óta mintegy 10 euróval meg is ugrottak a négyzetméterárak: a korábbi 30-40 euró/négyzetméteres havi bérleti díjak mára 40-50 euróra növekedtek, de hosszabb távon még a Váci utca árait is behozhatják az itteniek. A legkapósabb és egyben legdrágább rész egyelőre az Opera környéke.

Szabó Viktória szerint a Váci utca régi-új szakasza az Erzsébet-híd és a Fővám tér között a divatmárkák számára továbbra sem lesz keresett. Az útszakasz népszerűségét az is csökkenti, hogy a Váci utca ismertebb szakaszával aluljáró köti össze. Az árak is ennek megfelelően alakulnak: amíg az utóbbi területen, valamint a Vörösmarty téren havi 100-110 eurót kérnek el egy 100-150 négyzetméteres üzlethelyiségért, addig az új szakaszon csupán 30-40 euróra sikerült feltornázni a havi bérleti díjakat.

Plázastop? (Oldaltörés)


A fővárosi üzlethelyiségek piacát jelenleg a bevásárlóközpontok dominálják, hiszen az úttörő Duna Plaza megjelenése óta 10 hasonló üzletközpont épült. A következő néhány évben ennek ellenére nem várható túl sok fejlesztés Budapesten, egyedül a lóversenypálya helyén épülő, 65 ezer négyzetméteres Arena Plaza és a 47 ezer négyzetméteres Buda Skála lesz nagy dobás. Az előbbit a Plaza Centers fejleszti, és 2007 végén adják át, az utóbbit pedig az ING építi, és 2008 végére készül majd el. A sokak által túlméretezettnek tartott Arena Plaza iránt folyamatos az érdeklődés, és több nemzetközi márka is ehhez köti magyarországi megjelenését. Az ok egyszerű: a leglátogatottabb plázák, a Westend és az Árkád gyakorlatilag telített, az új bevásárlóközpont viszont megfelelő helyszín a nyitásra. A tervezett bérleti díjak is a Westend árainak felelnek meg, egy 100 négyzetméteres üzlethelyiséget 60-70 euró körül lehet itt bérelni.

Újrapozicionált központok

A nyugat-európai trendeknek megfelelően a budai, XII. kerületi MOM Park és a XXII. kerületi Campona bevásárlóközpontokat is elérte a változtatás szele. Emiatt a bérbeadók mindkét központban megváltoztatják a bérlői összetételt: a közelmúltban két divatcég, a C&A, valamint a H&M is a Camponában nyitott nagyobb alapterületű üzletet. A dél-budai bevásárlóközpont egyik végéhez már régebben csatlakozott egy 10 ezer négyzetméteres Tesco, és az újjászületés jegyében Electro World üzlet is költözött az épület másik végébe. A lokális bevásárlóközpontnak épült MOM Park is a bérlők összetételének változtatásával igyekszik kitűnni a plázarengetegből: a bérbeadók teljesen átalakítják a jelenlegi bérlői összetételt, és ha minden jól megy, az eddigieknél is magasabb kategóriájú márkák nyitnak majd itt üzletet.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.