2004. december. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 22. 18:44 Világ

Ukrajnai polka

Az ukrajnai válság rendezésében kitüntetett szerepet játszó Lengyelország lehet a szovjet utódállamban a Nyugat és...

Az ukrajnai válság rendezésében kitüntetett szerepet játszó Lengyelország lehet a szovjet utódállamban a Nyugat és Oroszország között folyó geopolitikai vetélkedés egyik fő nyertese. A lengyel diplomácia - nyilvánvaló történelmi okok miatt - korábban sem volt passzív Ukrajnában. Az Európai Unióhoz való csatlakozás azonban újabb lendületet adott Varsó ama törekvésének, hogy az EU keleti szomszédsági politikájának egyik meghatározó formálója legyen. Jellemző, hogy a török EU-tagság körüli vita kapcsán Lengyelország azonnal értésre adta, ha Ankara beléphet, akkor Ukrajnának is helye van az unióban.

Az ukrajnai szemben álló felek között közvetítő Aleksander Kwasniewski elnök révén Lengyelország ugyan semlegességét demonstrálta, ám a Kijev központjában zajló tömegtüntetésen november utolsó napjaiban, a lengyel államfő első látogatásával párhuzamosan felbukkant elődje, Lech Walesa is, aki viszont szolidaritásáról biztosította Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelöltet. Az egykori szakszervezeti vezér kijevi megjelenése nyilvánvaló gesztus volt, amely sejteni engedte, hogy nem hivatalosan a lengyelek mégiscsak Juscsenkót támogatják.

Komoly befolyással rendelkeznek a lengyel emigráns körök az ukrajnai ellenzéknek támogatást nyújtó amerikai kormányzati és nonprofit szervezetekben is. A Demokrata Párt szellemi holdudvarában az Ukrajna Oroszországról való leválasztásának fő szorgalmazójaként számon tartott Zbigniew Brzezinski volt nemzetbiztonsági főtanácsadó, valamint fiai, Mark és Ian mozgatják a szálakat. Az anyagi és technikai segítség egyik fő csatornája a Freedom House által irányított és az USAID fejlesztési ügynökség által finanszírozott Lengyel-Amerikai-Ukrán Együttműködési Kezdeményezés (PAUCI), amelyben a lengyel származású Adrian Karatnycky és John Kubiniec viszi a prímet.

Elemzők szerint az amerikai lengyel lobbi és Varsó célja egyaránt az, hogy az EU-n belül erősítsék Lengyelország pozícióját, aminek egyik eszköze, hogy Ukrajnát minél inkább eltávolítsák Oroszországtól, és az unión belül a lengyeleket ismerjék el Kijev fő "patrónusának". Lengyelország felértékelődése hosszú távon a Franciaországgal és Németországgal szemben ellensúlyt kereső amerikai atlanti politikának is érdeke. A lengyel nyomulást Ukrajnában ugyanakkor megnehezítheti, hogy az ukránokban még él némi hagyományos bizalmatlanság a mai Nyugat-Ukrajna területén a 19. századig elnyomókként megismert lengyelekkel szemben.