Az elfelejtett népirtás
"A német katonák parancsnokaként azt üzenem a herero népnek, hogy hagyja el ezt a földet, különben asszonyt, gyereket...
"A német katonák parancsnokaként azt üzenem a herero népnek, hogy hagyja el ezt a földet, különben asszonyt, gyereket nem kímélve megölöm őket" - állt abban a felszólításban, amelyet Német Délnyugat-Afrika parancsnoka, Lothar von Trotha 1904-ben intézett a gyarmati uralom ellen fellázadt hereróknak. A tábornok tízezer katonája Waterberg hegyeinél a menekülő családokat három oldalról szorította be, kiút csak a sivatag felé maradt. Becslések szerint 65-105 ezer ember vesztette életét a mészárlásban, illetve a herero falvak azt követő módszeres megsemmisítésében, amit történészek a 20. század első népirtásának tartanak. A genocídiumot túlélt hererók leszármazottai három évvel ezelőtt 4 milliárd dolláros kártérítési keresetet nyújtottak be Németország ellen egy amerikai szövetségi bíróságon. Szakértők szerint azonban aligha van esélyük, mivel a gaztett idején a nemzetközi jog nem rendelkezett a polgári lakosság védelméről, a népirtásról szóló konvenciók évtizedekkel később születtek. A "mély sajnálatát" többször is kifejezésre juttató Németország a mészárlás centenáriumán hivatalosan is bocsánatot kért, fizetni azonban továbbra sem hajlandó.
Berlin mindazonáltal évi 14 millió dolláros segéllyel Namíbia legbőkezűbb támogatója, a mintegy húszezer német ajkú namíbiai a feketék egy része körében elfogadottabb, mint a német gyarmatosítást követő dél-afrikai apartheid után az országban maradt afrikáner közösség. A német cégek meghatározóak Namíbia gazdaságában, s egyikük leányvállalata a híres német előírások szerint főzi a sört. Évente mintegy hatvanezer német turista keresi fel az európaiak által a 15. században felfedezett, de aztán jó háromszáz évig mellőzött országot, amely először a nitrogéndús madárürülékkel, a guanóval teli partjai, később pedig gazdag gyémántlelőhelyei révén vált értékessé. Windhoekban évente tartanak karnevált hagyományos német viseletben, sőt a főváros még saját Oktoberfesttel, a münchenihez hasonló sörfesztivállal is büszkélkedhet. A Windhoekban több mint nyolcvan éve - ma mintegy ötezer példányban - megjelenő Allgemeine Zeitung a kevés Európán kívüli német napilap egyike.