Európa törököt fogott
Látszólag igen kemény feltételt szabott Ankarának a minap az EU Törökországról szóló országjelentése, majdnem pontosan egy évvel azután, hogy elkezdődtek a konkrét csatlakozási tárgyalások. A dokumentum, az előre kiszivárogtatott jelzéseknek megfelelően, ismét a ciprusi kérdés megoldását minősítette kulcsfeltételnek, és újabb (de most már csak egy hónapos) haladékot adott a törököknek. Felszólította Ankarát, hogy a vámuniós szerződéseknek megfelelően ismerje el a Ciprusi Görög Köztársaságot, engedje be annak járműveit a felségvizeire és a légterébe, máskülönben a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését kockáztatja. Senkit se tévesszen meg az egyesek szemében "uniós ultimátumként" is értelmezhető országjelentés: Brüsszel nem tudja ilyen könnyen lezárni a török kérdést.
© Dudás Szabolcs |
A fentiekkel magyarázható, hogy soha nem látott enyhülésnek indultak a török-görög kapcsolatok, éppen akkor, amikor Brüsszel keményen megdorgálta Ankarát. A minap ugyanis - a két ország történetében először - Athénban járt a török hadsereg vezérkari főnöke, és olyan tervekről tárgyalt partnereivel, mint például közös szárazföldi haderő, úgynevezett békehadtest létrehozása a regionális konfliktusok megakadályozására, illetve kezelésére. Görögország azzal is igen komoly gesztust tett a napokban, hogy hosszú évtizedekig tartó visszautasítás után beleegyezett, hogy Athénban dzsámi épüljön.
Mindez talán magyarázatot ad arra a feltűnő magabiztosságra, amivel Törökország a rendkívül keménynek látszó brüsszeli figyelmeztetések dacára sem hajlandó elismerni a ciprusi görög államot, miközben bizakodva tekint a csatlakozási tárgyalások folytatása elé. Úgy tűnik, a reálpolitikának még jó ideig számolnia kell a török belépés körül kialakult patthelyzettel, illetve magával Törökországgal.
TARIK DEMIRKAN
(A szerző újságíró)