2005. január. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. január. 12. 18:14 Vélemények

A kihívás éve: 2005

Politikai értelemben a 2004. májusi bővítés siker az EU számára. Mint spanyol állampolgár is tudom, mekkora ennek a jelentősége. Most az a feladat hárul ránk, hogy elfogadjuk az eltérő kultúrák és szokások együttélését. Ilyen értelemben a tíz új tagállam tagadhatatlanul gyarapítja az uniót. Ezt támasztja alá Lengyelország példája, amely fontos szerepet játszott az ukrán válság békés megoldásában. A demokrácia ragályos, s az új szomszédos országok tudják ezt.

Az új tagok beilleszkedése csak akkor lesz igazán eredményes, ha az EU-nak sikerül megtalálnia a fejlődésükhöz szükséges hozzájárulás helyes mértékét - hiszen életszínvonaluk messze a közösségi átlag alatt van. Az Európai Parlament (EP) úgy véli, az EU pénzügyi forrásainak mindezt lehetővé kell tenniük. Márpedig a pillanatnyi álláspontok korántsem egységesek. A Prodi-bizottság az új tagok beillesztésére hosszas mérlegelés után 1025 milliárd eurót (az EU bruttó hazai termékének 1,26 százalékát) helyezett kilátásba a 2007-2013 közötti időszakra. A Barroso-bizottság fenn kívánja tartani ezt a javaslatot. Ugyanakkor hat ország (Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország és Ausztria) úgy véli, legfeljebb 815 milliárd eurót (az EU-s GDP 1 százalékát) kellene szánni erre a célra. Az idén el kell dőlnie, közelíthetők-e az álláspontok. Magam rendkívül fontosnak tartom, hogy pénzügyi közösséget vállaljunk az újonnan belépettekkel. A csatlakozását követően pénzügyi segítségnek köszönheti Spanyolország is, hogy mára életszínvonala messze fölülmúlja a tíz új tagállamét. Ha úgy tetszik, mérlegre kerül a belső szolidaritás a tagállamok között. A belső szolidaritáshoz külső szolidaritásnak kell társulnia. Ez már kifejezésre jutott a több mint 150 ezer emberi életet követelő délkelet-ázsiai katasztrófa által sújtott népek megsegítésében. Az EU-nak és tagországainak az elkövetkező újjáépítésben is vezető szerepet kell vállalniuk.

Kétségtelenül érthető az említett hat ország törekvése a "költségvetési fegyelemre", és az EP is nagyon fontosnak tartja a közpénzek hatékony és eredményes felhasználását. De az ilyen jellegű megszorítások kettős kockázatot jelentenek. Egyrészt megállítják a bővítés lendületét, másrészt gátolják a közösségi politika fejlődését, más szóval az új tagok felzárkóztatását. Megelégedhet-e az EU például azzal, hogy kutatásokra csupán a GDP 1,9 százaléka jut, amikor az Egyesült Államokban 2,9, Japánban pedig 3 százalék? Az EU egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy a vállalatok áttelepítése miatt ne tudjon munkát adni a szakképzetlen munkaerőnek, ahogy azt sem, hogy a területén született és magas szakmai képzettségű tudósok az Egyesült Államokban élve szerezzenek Nobel-díjat.

Érdemes emlékeztetni, hogy a pénzügyi tervek tekintetében az EP kulcsfontosságú szerepet játszik, hisz jóváhagyása nélkül a Tanács nem hozhat döntéseket. Márpedig az EP olyan EU-t kíván megteremteni, amely képes válaszolni az említett kihívásokra.

2005 a "lisszaboni stratégia" kiértékelésének éve is. Az Európai Tanács 2000. márciusi lisszaboni ülésén határozták el, hogy 2010-re az EU a világ legversenyképesebb gazdaságává válik. Távol vagyunk még ettől, és a felelősség nagy része a tagállamokra hárul, ugyanis az e témára vonatkozó negyven irányelvből csak hetet léptettek életbe. Szerintem a "lisszaboni stratégia" nevet sürgősen meg kellene változtatni - elvégre melyik európai polgár tudja, mit is jelent ez? Adjuk neki a "versenyképesség, szociális kohézió és környezetvédelmi stratégia" nevet.

Végezetül emlékeztetni szeretnék arra, hogy decemberben Törökországgal kapcsolatban hosszú és nehéz folyamatról született döntés. Ismételten hangsúlyozom, hogy a tárgyalások megnyitása - amit az EP is támogat - nem jelenti Ankara automatikus belépését az EU-ba. Törökországnak - a tárgyalásokkal párhuzamosan - folytatnia kell, sőt fel kell gyorsítania politikai reformjait. Legyünk tudatában annak, hogy bármi legyen is az eredmény - azaz csatlakozás, vagy sem -, Törökország, az EU és a világ az év végére már nem lesz ugyanaz, mint az év elején. A mi feladatunk, hogy mindent megtegyünk a különböző civilizációk közötti szövetség megkötéséért.

JOSEP BORRELL

(A szerző az Európai Parlament elnöke)

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.