2004. október. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:37 Vélemények

A kis lokátorháború

Ez év áprilisában - azt követően, hogy különféle zöld szervezetek aktivistái több alkalommal sikerrel akadályozták meg a Zengőre tervezett radarállomás fölépítéséhez szükséges fakivágás megkezdését - a honvédelmi, az igazságügyi, a környezetvédelmi és a külügyminiszter a kormánytól független szakértői testület létrehozásáról döntött, feladatául pedig a lehetséges helyszínek vizsgálatát jelölte meg. A jogászokból, akadémikusokból, környezetvédelmi és katonai szakértőkből alakult bizottság elnöke jó előre leszögezte, tőlük ne várja senki, hogy egyik vagy másik lehetséges helyszín mellett teszik le a voksukat, csupán a létesítmény telepítése mellett és ellen szóló érveket gyűjtik össze. A napokban tartott sajtótájékoztatón kiderült, szigorúan tartották magukat az ígérethez: megállapításaik csupán a kérdésben teljesen tájékozatlanok számára szolgálhatnak újdonsággal.

A bizottság több hónapos beható vizsgálat után "megállapította", hogy radarállomás létesítésére a Zengő a legmegfelelőbb helyszín, megvan hozzá szinte az összes engedély, ám ott rengeteg bánáti bazsarózsa van, mi több, a világ teljes állományának 90 százaléka hazánkban, döntően a Kelet-Mecsekben található, s az építés ellen további tiltakozások várhatók. Ezzel szemben a Hármas-hegyen, bár természetvédelmi terület, a károk nem lennének számottevőek, mert a csúcson most is működnek berendezések, s kisebb lenne a tiltakozás (erre én nem kötnék nagy összegű fogadást), ám sajnos a hegy tetején már nincs hely, s a radartechnikai feltételek is sokkal kedvezőtlenebbek. Igaz, ebből a szempontból a Tenkes még rosszabb választás lenne, ráadásul annak is tele van a teteje, a NATO sem fogadná el helyszínnek, de az legalább nem természetvédelmi terület. A bizottság láthatóan a Lord Falkland Murphy törvénykönyvében szereplő szabályhoz tartotta magát: "Ha nem muszáj dönteni, muszáj nem dönteni."

Így aztán egyszerre teljesült mind a környezetvédők, mind a katonai szakértők minimális célja: nem mondták ki, hogy nem építhető radar a Zengőn, ám azt sem, hogy csak ott lenne megvalósítható. De ne törjünk elhamarkodottan pálcát a bizottság szakértő tagjai fölött, amiért nem vállalták a döntés ódiumát: maradéktalanul egyetérthetünk azzal az álláspontjukkal, hogy a végső szót, a politikai döntést a kormánynak kell meghoznia.

Annak pedig, úgy látszik, nem sietős. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatára a bizottság most a radarrendszer dunántúli elemének sík vidéki elhelyezési lehetőségét fogja megvizsgálni. Nem lepődnék meg, ha "elvileg" (persze "súlyos kompromisszumok árán") ezt is megvalósíthatónak ítélnék. A kormány részéről az egész bizottságosdi csupán az időhúzást látszik szolgálni, amihez a szakértői testület készséggel asszisztál. A halogatás azonban nem megoldás. A kormánynak előbb-utóbb döntenie kell, hogy a konfrontációt vagy a több tízmilliárdnyi pluszkiadást vállalja-e, s e döntés felelősségét semmilyen bizottságra sem háríthatja át.

RÓZSA PÉTER

(A szerző a Debreceni Egyetem adjunktusa)

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.