2005. november. 09. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. november. 10. 07:22 HVG-Ténytár

Sztrájkok Magyarországon: az apátia szigete?

Összesen 62 sztrájkot regisztrált az utóbbi egy évtizedben Magyarországon a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO).

Összesen 62 sztrájkot regisztrált az utóbbi egy évtizedben Magyarországon a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO). Az 5,5 millió lakosú Dániában csak tavaly 804 munkabeszüntetés történt. A dánok mellett az európai államok közül elsősorban a mediterrán országok munkavállalói hajlamosak a "barikádokra vonulni": Spanyolországban 2004-ben például 708 esetben vetették be a végső fegyvert a dolgozók, a kiesett munkanapok száma pedig megközelítette a 4 és fél milliót. Az utóbbi adat Magyarországon mindössze 2 ezer munkanap volt - derül ki a napokban megjelent legfrissebb (2004-es) Statisztikai Évkönyvből, amely azonban, az ILO hiányos nyilvántartására utalva, nemes egyszerűséggel újra közli a 2003. évi hazai sztrájkadatokat, amikor is hét akció során, összesen 11 ezer munkavállaló állt le egy időre. Ezzel szemben 2004-ben valójában - legalábbis a HVG összesítése szerint - minimum nyolc országos sztrájkra került sor itthon, a kiesett munkanapok száma pedig óvatos becslés szerint is elérte a 10 ezret. A "forró tél" azonban a többször (részlegesen) leálló egészségügyben is elmaradt: a csaknem 200 ezer dolgozót foglalkoztató ágazat sztrájkakcióiban egyszerre ugyanis maximum 5500 alkalmazott volt hajlandó megtagadni a munkát 2004-ben. Jelentős változás az idén sem történt, 2005-ben eddig összesen négy helyi és egy országos munkabeszüntetés kapott nyilvánosságot:. Mindent összevetve: Magyarországon gyakran a társadalmi békéjéről híres európai államoknál - Svédország, Norvégia, Ausztria - is nagyobb megértéssel tűrik a munkavállalók az elbocsátásokat s egyes ágazatok helyzetének jelentős romlását. A sztrájkfegyvert a béremelések kikényszerítésére is csak kivételesen vetik be.

HVG


HVG

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.