Tűzszerészkérdések
A múlt hét közepére elkészült ugyan a szakértői vizsgálat összegzése az Afganisztánban szolgált két magyar katona...
A múlt hét közepére elkészült ugyan a szakértői vizsgálat összegzése az Afganisztánban szolgált két magyar katona halálával kapcsolatban, ám a magyar tűzszerészek felkészültségéről-felszereléséről azóta is zajlik a sajtópolémia. Érték már bírálatok a magyar kontingens tűzszerészeinek eszközeit, kiképzését, sőt angolnyelv-tudását is, ez utóbbit például Molnár Sándor nyugdíjas ezredes, volt tűzszerészparancsnok fogalmazta meg a Magyar Nemzet hasábjain. Azaz mégsem: utóbb ugyanis a nyugdíjas főtiszt azt állította, a neki tulajdonított levelet nem is ő írta.
"Személyes felelősség nem állapítható meg" - idézték az amúgy tíz évre titkosított dokumentumot a honvédelmi bizottság múlt szerdai ülése után többen a résztvevők közül, hozzátéve, hogy mindkét eset a magyar tűzszerészek elleni merénylet volt. Az első esetben állítólag az volt a trükk, hogy a frekvenciazavarókat is használó amerikai katonák által biztosított területen elhelyezett robbanószerkezet alul plusz gyújtószerkezettel volt ellátva. A bombát kiemelni nem tudó robot hiába vágta el a felső vezetékeket, a hatástalanítást befejezni szándékozó magyar katona odaérkezésekor az alsó indult be. Megválaszolatlan kérdés azért maradt: az még érthető, a magyarok miért nem lőtték szét a csomagot (állítólag azért, mert nem tudták, mekkora és mit tartalmaz), az viszont nem, hogy a zavarás ellenére hogyan lehetett távirányítani a gyújtót.
A második esetben a szerencsétlenül járt magyar katona meg sem próbálta megközelíteni a robbanószerkezetet. Védőfelszerelés nélkül kilövési pontot keresett, amikor egy érintésre robbanó aknára lépett. Igaz, nem véletlenül: azt, hogy ez csapda volt, a szerkezet elhelyezése és álcázása tette állítólag egyértelművé. Kérdés itt is van: például az, hogy milyen szerepet játszottak a dologban a magyarok kiérkezésekor már a helyszínen lévő afgánok, köztük a tűzszerészt kísérő helyi rendőr, aki az első hírekkel ellentétben könnyebb sérülésekkel megúszta a robbanást.
Noha a Honvédelmi Minisztérium folyamatosan megfelelőnek minősíti a magyar kontingens felszerelését, küszöbön állnak újabb beszerzések. Az amerikai hadsereg a hírek szerint több tucat páncélozott Hummer terepjárót ígért a magyaroknak, és szó van újabb tűzszerészrobot beszerzéséről. Szekeres Imre honvédelmi miniszter pedig 500 millió forintos szükségkeret létrehozását kezdeményezte, amelyből a parlamenti szakbizottság döntése után gyakorlatilag rögtön meg lehetne vásárolni a szükséges berendezéseket. Az ötletet Lázár János, a honvédelmi bizottság fideszes elnöke sem ellenezte, mindössze annyit jegyzett meg, kevesli a félmilliárdos összeget.