Ombudsmanbirkózás
Lassan a dualizmus korai szakaszát idézi az a huzavona, ami az államfő és a törvényhozás közt zajlik az ombudsmanok...
Lassan a dualizmus korai szakaszát idézi az a huzavona, ami az államfő és a törvényhozás közt zajlik az ombudsmanok megválasztása ügyében. Ferenc Józsefnek éppúgy meg kellett barátkoznia a gondolattal, hogy nem abszolút hatalmú uralkodó, mint ahogy a magyar honatyáknak is be kellett látni, mégiscsak muszáj engedni a 48-ból. Sólyom László a hétfő esti újabb sikertelen választási fordulót követően - miután egyik általa javasolt személy, a jövő nemzedékek biztosának kiszemelt Fülöp Sándor, illetve az adatvédelmi szakértő Zombor Ferenc sem kapott parlamenti megerősítést - úgy nyilatkozott, személyes találkozón próbálja meggyőzni a frakcióvezetőket igazáról, vagyis arról, miért nem kell a jelöltállítások előtt egyeztetnie a pártokkal.
Ízlés kérdése, hogy ez elvhűség vagy csökönyösség-e, mindenesetre az eddigi választási eredmények azt mutatják, kétséges az értelme. Az első látványos kudarcot már a legfőbb ügyész jelölésénél elszenvedte az államfő, majd sorozatosan követték egymást a balsikerű nominálások a különböző országgyűlési biztosi tisztségekre. Az ismert jogászok - az általános biztosnak jelölt Majtényi László volt adatvédelmi biztos vagy a zöld ombudsmannak javasolt Nagy Boldizsár - méltatlan módon elvéreztek.
A most leszavazott jelöltek megítélése igencsak különböző képet mutat. Zombor ügyvéd, aki még Majtényi idejében kezdett az adatvédelmi ombudsmani hivatalban, s Péterfalvi Attilának is közeli munkatársa volt, az egyszerű többséget sem kapta meg, 123 igen szavazattal 188 nem voks állt szemben. Ez sokkal rosszabb arány annál, amivel Péterfalvit búcsúzásra kényszerítették - ő 207 igent és 143 nemet kapott -, s egyre nehezebb lesz olyan jelöltet találni, aki eleget tud tenni a tízéves adatvédelmi szakmai gyakorlat követelményének. A jövő nemzedékek biztosának jelölt Fülöp (HVG, 2008. január 19.) ugyancsak 207 támogató voksot kapott, s csak hajszálnyival maradt le a kétharmadról, mivel mindössze 107 ellenszavazatot adtak le. Sikertelensége főként azokon a szabaddemokratákon múlt, akik eddig az államfői jelöltek talán legkövetkezetesebb támogatói voltak, Fülöpöt viszont annak ellenére - vagy talán éppen azért - elutasították, hogy a liberális szakminiszter, Fodor Gábor támogatja. A szavazati arányokra tekintettel őt minden bizonnyal érdemes lenne újból jelölni, Zombor viszont minden eddigi nominált közül a leggyengébb eredményt érte el, hiszen az egyszerű többséget Majtényi is megkapta. A folyamatosságot egy ember mégiscsak képviselni fogja a Szabó Máté vezette ombudsmani szervezetben: ha nem is a másfélszeres miniszteri javadalmazással járó valamelyik biztosi poszton, de államtitkári jogállású hivatalvezetőként április 1-jétől Péterfalvi ismét szerepet kap.
FAHIDI GERGELY