2007. június. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. június. 13. 17:22 Társadalom

Lehallgatási fogadalom

Megszűnik a lehallgatóberendezés-beszállítóként elhíresült Nádor-'95 Rt., a közvetve az Egymásért-botrányban is érintett rt igazgatósági tagja, Szász András elleni büntetőeljárás pedig időközben lezárult.

Elegáns helyre, a belvárosi Erzsébet Hotel különtermébe várja a részvényeseket a Nádor-'95 Kereskedelmi és Tanácsadó Rt. igazgatósága jövő szerda délután. A közgyűlés két napirendi pontot tárgyal majd meg: a részvényesek áttekintik "a társaság helyzetét", illetve döntenek a jogutód nélküli megszüntetésről.

Hogy pontosan kikből is áll a közgyűlés most, csak találgatni lehet, a cégbíróságon fellelhető legfrissebb adat csaknem fél évtizedes. Akkor - 2002 őszén - a Nádor-'95 50 százaléka az rt-t 1995-ben létrehozó Szász András üzletemberé volt, aki jelenleg is tagja az igazgatóságnak, s részvényes volt még a szintén cégalapító Bartha Delbár, illetve a maglódi Note-Comp Kft. A társaság helyzetének áttekintése aligha lesz egyszerű: a vállalkozás utoljára 1999-ben nyújtott be pénzügyi beszámolót a bíróságon. Azóta két végrehajtást is rátábláztak, az utolsót két évvel ezelőtt - ekkor arra kötelezte a bíróság a céget, adja vissza Kassák Lajos utcai, közel 50 négyzetméteres irodáját a tulajdonos ingatlankezelőnek. Az rt jelenleg - történetesen a társaság adatközlési fegyelmezetlenségei felett szemet hunyó cégbíróság szomszédjába - a budapesti Nádor utcába van bejegyezve, a kapuját állandóan zárva tartó bérház külső homlokzatán azonban semmi eligazítás nem segíti a reménybeli ügyfeleket.

Igaz, akinek e céggel van dolga, aligha az utcáról esik be. A vállalkozás neve 1998-ban vált ismertté: az rt homályos titkosszolgálati kapcsolatai és MSZP-s körökhöz fűződő viszonya miatt ideális bűnbaknak tűnt Orbán Viktor akkori miniszterelnök számára a Fidesz vezető politikusai titkos megfigyeléséről szóló blöffje igazolásához (HVG, 1998. szeptember 5.). A Horn-kormány 1996-os döntése értelmében e cég kapott lehetőséget, hogy 30 millió dollár értékben szállítson lehallgatóberendezéseket a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat számára, a bonyolult fizetési konstrukcióba bevonták az orosz államadósságot is. A Nádor-'95 közel volt a tűzhöz: az rt első elnöke Matyók György, Máté László egykori MSZP-pénztárnok rokona és régi üzlettársa volt (Szász pedig ügyvezetőként felbukkant Máténak az orosz adósságbizniszben utazó Lorry Kft.-jében is, amelyben egy időben résztulajdonos volt Bartha Delbár is).

Az 1998-as kormányváltás után Orbán személyesen döntött a lehallgatóberendezés-bérlet felrúgásáról. Utóbb a kormányzati ellenőrök jogszabálysértéseket állapítottak meg, az ügyészség pedig nyomozást rendelt el az ügyben. Szászt, aki - mint a HVG-nek annak idején elmondta - a rendszerváltás előtt "elektronikával foglalkozott a Közel-Keleten, a Szovjetunióban és az NDK-ban", a kilencvenes években pedig már a francia Thomson-konszernt képviselte Magyarországon, 2003-ban fogták el az Egyesült Államokban. Csalás és csempészet gyanújával került előzetes letartóztatásba. E hír akkor nagy vihart kavart. Az már kevésbé, hogy a nyomozás a HVG értesülései szerint több mint egy éve megszűnt, a részletekről, lévén államtitok, minden ismerője hallgat.

Fellélegezhet Szász bécsi üzlettársa, a jelenleg Izraelben élő Barak Alon is, akit egy Szásszal, illetve a Nádor-'95-tel közös ügylet miatt gyanúsítottak csalással. A rendőrség korábban azt gyanította, a még Princz Gábor vezette Postabank Rt. színlelt szerződés keretében vállalta 1998 májusában, hogy több mint 12 millió dollár értékben meghitelezi a Nádor-'95 és a bécsi BCL Trading GmbH (Alon és a "népi" Korea akkori bécsi kereskedelmi attaséja által alapított cég) acélüzletét, csakhogy a BCL hamis raktárjegyekkel igazolta a szállítást. Alonék szerint a bonyolult ügylet valójában az ekkor már meggyengült pozíciójú Princz óhaja szerint fedezte volna a BCL tőkeemeléses tulajdonszerzését a bankban. Márpedig Princzet időközben a magyar bíróság első fokon ártatlannak mondta ki (HVG, 2006. június 15.), így alighanem az ő banki múltjához kötődő egyéb nyomozások is okafogyottá váltak. Felmentéssel zárult Alon bécsi ügye is, amelyben - ezúttal hamis akkreditívekkel elkövetett - csalással vádolták a cseh Komercni Banka meghiúsult privatizációjával kapcsolatban.

Az 58 éves Szász jelenleg ingatlanban utazik - a Császárvárosban éppúgy, mint Magyarországon. Felügyelőbizottsági (fb) tag a 70 ezer euró alaptőkéjű bécsi P. F. Property Holding AG-ben, amely részben orosz vállalkozók tulajdona. Szintén fb-tag - Zdeborsky Györggyel, az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. elnökével együtt - az érdi Krautland Invest Rt.-ben (HVG, 2005. szeptember 24.). A Krautland logisztikai parkot tervez az M0-s és a 4-es főút Vecsést elkerülő szakaszánál elterülő, mintegy 40 hektáros területen. Az induló "káposztaföld-hasznosítót" máris könyvvizsgálói referenciái között tünteti fel Virág Attila SZDSZ-közeli üzletember cégcsoportjának honlapja, a magát szubjektív hírportálként jellemző Tiara Magazin.

Ha a főszereplőkre nyugalmasabb idők járnak is, úgy tűnik, a nádorosok egy részének legalább mellékszerep azért jut az utóbbi idők legnagyobb titkosszolgálati botrányában, a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz ezer szállal kötődő, jótékonykodás cégére mögött csempészettel foglalkozó Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyében. A Heti Válasz a múlt héten ismertette: az alapítvány támogatta Guba Ágnes virágkötőt, aki a nádoros fb-tag Guba László egykori titkosszolga lánya, a csempészárut a vámnyomozók szerint importáló Herba Rt. jogásza, Szőke András pedig szintén fb-tag a megszüntetésre váró Nádor-'95-ben.

A fedőszervezet-gyanús alapítvány a jelek szerint ellenzéki kapcsolatok kiépítésén is szorgoskodott. A főgyanúsított exrendőr Földesi-Szabó László egy évvel ezelőtt kötött szerződést Dietz Ferenccel, Szentendre Fidesz-támogatással időközi választáson frissen megválasztott polgármesterével. E szerint az alapítvány állja Szentendre Egészségügyi Intézményei igazgatójának bérét, havi bruttó 343 800 forint összegben. Az intézményt Pázmány Annamária, a városi Fidesz-frakció tagja vezeti.

RÁDI ANTÓNIA

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.