2005. október. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. október. 05. 16:33 Társadalom

Megvakított kamerák

Több ponton is alkotmányellenesnek találta az Alkotmánybíróság (AB) az őrző-védőkről szóló, májusban elfogadott, de ki...

Több ponton is alkotmányellenesnek találta az Alkotmánybíróság (AB) az őrző-védőkről szóló, májusban elfogadott, de ki nem hirdetett törvény egyes - a kamerázásra vonatkozó - rendelkezéseit. Mádl Ferenc akkori köztársasági elnök azért nem írta alá a jogszabályt, mert úgy ítélte meg: az emberi méltósághoz, a magánszféra védelméhez való jog, valamint az információs önrendelkezési jog egyaránt sérülhetne. Az AB - néhány technikai rendelkezésre vonatkozó rész kivételével - osztotta az államfői aggályokat.

A személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenységről szóló törvény szövege éppen ott a legáltalánosabb, ahol a megfigyelésből fakadó sérelmek kiküszöbölésére vagy legalábbis minimalizálására törekszik a jogalkotó - állapította meg az alkotmányőri testület. A részben nehezen értelmezhető, részben hiányos szabályozás az AB szerint alkalmatlan arra, hogy az "intim helyzeteket" (mosdó, próbafülke) teljes egészében kivonja a vagyonvédelmi célú megfigyelés alól. A bíróság túl hosszúnak találta a biztonsági kamerák által közönség számára nyilvános magánterületen rögzített felvételek harmincnapos általános tárolási idejét, mondván, ez már a személyes adatok védelméhez való jog aránytalan korlátozását jelenti. (A kormány eredetileg öt nappal számolt a javaslatában, ám a képviselők nagy többséggel megszavazták a szocialista Gál Zoltán és a szabaddemokrata Kis Zoltán határidő-hosszabbító módosító javaslatát.) Az AB ugyanakkor kevesellte azt a három munkanapot, amit a törvény arra biztosít, hogy az érintett személy a róla készült képek megsemmisítésének elhalasztását kérje (például mert valamiért fontos a számára, hogy visszakereshető legyen a felvétel).

A hétfői határozathoz Kukorelli István alkotmánybíró párhuzamos indoklást fűzött - amelyhez Kiss László is csatlakozott -, s ebben arra figyelmeztet, hogy "sokat kockáztatunk, ha a megfigyelőberendezéseket működtetők önkorlátozására számítva eltekintünk annak alapos vizsgálatától, hogy valóban nélkülözhetetlenek-e életünknek ezen a területén a biztonsági kamerák".