2004. november. 06. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:37 Társadalom

Egy a zászló

A milliárdos üzletember, Nagy Elek testvére eladta a Hír Tv-ben, illetve a Magyar Nemzet kiadójában is tulajdonos cégét, a Pro-Aurum Rt.-t. A tranzakció a jelek szerint cégbirodalmon belüli átcsoportosítást jelent, és összefügg az egységes arculatú, a Magyar Nemzet vezette konzervatív médiacsoport kialakításának egyre nyilvánvalóbb tervével.

"Nagy lehet a gond, ha Lovas Istvánt kell hazarendelni, hogy legitimizálja az új vezetést" - kommentálta a HVG-nek név nélkül a Hír Televízió Rt.-nél (HT) történteket a cég ügyeinek egyik alapos ismerője. A tévés felkonferálás szerint a radikális jobboldali szerző, a Magyar Nemzet (MN) brüsszeli tudósítója halottak napjára érkezett Magyarországra, mindazonáltal szerét ejtette, hogy a Hír Tv múlt heti Péntek 8 című műsora vendégeként sugalmazza a törzsközönségnek: televíziójuk változatlan marad. A műsort rögzíthették volna a konzervatív napilap szerkesztőségi értekezletén is: a moderátor Bayer Zsolt publicista volt, további meghívottak Liszkay Gábor, az újság tulajdonos-főszerkesztője, a HT új elnöke, valamint az ő helyettese, Csermely Péter, amúgy a HT elnöki tanácsadója. Úgy tűnik, nem volt alaptalan a Hír Tv-nél dolgozók aggodalma, amely szerint az MN szerkesztősége és kiadója lassan, de biztosan átveszi az uralmat az általuk úgymond a semmiből felépített s a legfrissebb adatok szerint naponként 800 ezer nézőt vonzó televízió felett.

A változásokkal párhuzamosan a tévé meghatározó arcai távoztak. Felbontotta szerződését a korábban többször - főként Lovas részéről - "balliberális elhajlással" vádolt Kóczián Péter riporter, menesztették a radikális jobboldali Pörzse Sándor műsorvezetőt, a polgári körös hakniember Kerényi Imrét, valamint Gulyás István hírigazgatót. Utóbbi távozása lázadásközeli hangulatot szított a munkatársak között, míg Pörzsét tüntetésen hiányolta néhány tucatnyi polgári körös szimpatizáns a HT székháza előtt. Kerényi a Magyar Televízió (MTV) Éjjeli menedék című műsora megszüntetésének évfordulóján, múlt csütörtökön tartott rendezvényen több száz vendég előtt fejtette ki álláspontját - őt vastaps, míg Liszkayt füttykoncert fogadta. Igaz, a HT-elnök elmondása szerint utóbb szót kapott, s némiképp pacifikálta a "jóindulatú, de alulinformált" szimpatizánsokat.

Egyenként valamennyi felmondásra akad magyarázat. Kóczián például vállalhatatlannak tartotta, hogy tudta nélkül megvágták az Orbán Viktor Fidesz-elnökkel készített interjúját, s szerinte fontos részletek maradtak ki az anyagból. Csermely szerint Kóczián "hisztizett", Liszkay pedig úgy vélte, a riporter csak "ugródeszkának" tekintette a Hír Tv-t. Végül a HT vezetése jobbnak látta vágatlanul leadni a beszélgetést. Ez ellenben Gulyás hírigazgatónál verte ki a biztosítékot, vele ugyanis nem egyeztetett a döntésről az egyébként nemrégiben szintén a Magyar Nemzettől átigazolt Gajdics Ottó vezérigazgató-helyettes. Csermely szerint Gulyás akkori hangneme "a világ bármely munkahelyén ugyanahhoz az eredményhez" vezetne, míg Kerényivel az volt a gond, hogy a jobboldali értelmiségieket tömörítő, általa alapított Rövid Emlékezetűek Társasága tagjai nevében nyílt levelet tervezett írni a Hír Tv körüli viszályokról. Pörzse menesztését állítólag már régóta fontolgatták a HT-ben, műsora, a Terítéken radikális hangneme miatt, a kenyértörésre végül azután került sor, hogy a műsorvezető barátilag arról faggatta Bayert, mire vélje a nemzetesek térnyerését.

Számos jel utal arra, hogy a történtek hátterét a HT Rt. tulajdonviszonyai világíthatják meg. A siralmas gazdasági helyzetben lévő, milliárdos adósságot felhalmozott társaságon tavasszal adott túl Bálintfy Gábor ügyvéd és köre, helyzetbe hozva Töröcskei Istvánt, akivel korábban több cégben együtt dolgozott, illetve az egykori Vegyépszer-elnök Nagy Elek testvérét, Sárkány Nagy Erzsébetet - az előbbi közvetlenül, az utóbbi közvetve lett tulajdonos (HVG, 2004. április 10.). Az asszony - egy múlt heti hivatalos cégközlemény szerint - augusztus közepén megvált a Pro-Aurum Rt. részvényeitől s így közvetve a Hír Tv-től is. Igaz, az eladás valójában cégcsoporton belüli átcsoportosítást jelent: bár az érintettek a HVG kérdései elől kitértek, úgy tudni, a Pro-Aurum 49 százaléka az azonos cégcsoportba tartozó Pro A és Pro B kft-ké lett, s egy részvényt jegyzett a céget vezető Töröcskei is. Talány azonban lapzártánkkor, kié a többi részvény.

Más jelek szerint sem szűnt meg teljesen Sárkány Nagy kapcsolata a konzervatív médiabirodalommal. Az üzletasszony szeptember végén közvetlen irányítást biztosító befolyást szerzett az egykori Állami Pénzverő jogutódában, a Metal-Art Nemesfémipari Rt.-ben, amely addig a szintén Vegyépszer-kötődésű BÁV Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt.-é volt. A BÁV-val továbbra is üzleti kapcsolatban álló - annak ékszereket szállító -, 2002-ben 1,5 milliárd forint árbevétel mellett 129 millió forint veszteséggel gazdálkodó Metal-Art a cég Üllői úti ingatlanát bérbeadással hasznosítja; az egyik bérlő történetesen a Magyar Nemzet szerkesztősége.

A Pro-cégek, illetve a homályban maradt vásárló egyébként a Pro-Aurummal nem csupán a HT-ben, hanem az rt számos más érdekeltségében, így a napilapot megjelentető Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft.-ben (NLK) is kisebbségi üzletrészt szerzett (a többségi NLK-tulajdonos Liszkay). Ha pedig valóban nem Nagy Elek milliárdjai állnak a többfelé terjeszkedő Pro-Aurum hátterében, kérdés, ki vezényli az egységes hangvételű jobboldali médiabirodalom építését. A találgatásokhoz némi támpontot nyújthat a menedzsment szakmai rezüméje: Fazekas Csaba HT-vezérigazgató a Simicska Lajos volt adóhivatali elnök, a Fidesz korábbi gazdasági mindenese közvetett tulajdonában álló Mahir-csoportból igazolt át.

A feltétlen Orbán-bizalmas hírében álló Simicska érdekeltségében éveken keresztül vezetőként foglalkoztatott Fazekasnak ugyanakkor legelőször az Orbán-kormány volt szóvivőjével, Borókai Gáborral gyűlt meg a baja. Borókai a cégalapítástól elnök-igazgatóként vezette a HT-t, ahol a tulajdonosváltáskor érkezett Fazekas vezérigazgató lett. Nem sokkal később Borókai lemondott az elnökségről is, s távozott. "Nehéz volt nadrágszíjmeghúzást, lelkesedésből-lojalitásból fakadó munkát kérnie azoktól a kollégáktól, akik látták Fazekast kiszállni céges Touareg terepjárójából" - indokolták az exelnök környezetében kettejük konfliktusának lehetséges okait (az ellenoldal szerint Borókai Audija is "csinos autó" volt). Borókai távoztával aztán jött Gajdics, Csermely, majd a káosz, s végül megérkezett Liszkay, mint gyakorlott válságmenedzser - értékelnek az rt-nél inkognitóban. Liszkayék ellenben az NLK példájával érvelnek: konzervatív médiacéget is lehet nyereségesen működtetni.

Ha ez a távlati céljuk a HT-vel is, dolguk alighanem akad majd. Az MTV ugyanis a jelek szerint elszánt az úgynevezett Demokrácia-csatorna - jobboldali értelmezésben: ellen-Hír Tv - elindításában. Legalábbis erre utal, hogy a 2005-ös költségvetés tervezete nem kevesebb mint 3,5 milliárd forintot különített el a köztévé nem végkielégítés-jellegű reorganizációs kiadására, illetve az m2-es program "parlamenti hírcsatornájára". Mindamellett egyelőre úgy tűnik, akadozik a jobboldali egységesítés is: Borókai például a Magyar Nemzet-Hír TV párosnál mérsékeltebb hangvételű Heti Válaszhoz tart.

RÁDI ANTÓNIA