2004. május. 22. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 16:42 Társadalom

Óvadékos pénzügyőr

Tizenhat hónap előzetes letartóztatás után a közelmúltban szabadlábra helyezték Dzsupin János pénzügyőr...

Tizenhat hónap előzetes letartóztatás után a közelmúltban szabadlábra helyezték Dzsupin János pénzügyőr tiszthelyettest, aki már csak egyedül volt fogságban a borsodi cukorcsempészeti ügy (HVG, 2003. február 8.) gyanúsítottjai közül. A férfi - a nyomozók szerint az ő kezében futottak össze a szálak - 6 millió forint óvadék ellenében került szabadlábra. A kiszivárgó hírek szerint Dzsupin 2 millió forintot ajánlott fel, de amikor a bíróság 6 millió forintot állapított meg, a szeme sem rebbent, és a pénzt rövidesen letétbe helyezték.

Az előzmény egy 2003. január 11-ei hajnali akció: a megyei ügyészségi nyomozóhivatal minden mozgatható embere, rendőrségi kommandósokkal megerősítve, 37 helyszínen tartott házkutatást, melynek eredményeképpen 27 pénzügyőr került rács mögé. A Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata ekkor már hosszú hónapok óta figyelte a tornyosnémeti határátkelőhelyet, lehallgatta az ott dolgozók telefonjait, és videokamerákat telepített a helyszínre. Ezt megelőzően, 2002 decemberében a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága különleges ügyek főosztálya (küfo) ugyanis egy úgynevezett mélységi ellenőrzés során Hidasnémeti térségében megállított egy cukorszállítmányt, amelyről kiderült, hogy szabálytalanul vámolták. Küfósok rávették a szállítmány sofőrjét, megbízói előtt ne tegyen említést arról, hogy a kocsit átvizsgálták. A pilóta állta a szavát, és ennek következtében a küfósok értékes információkat szereztek arról, hogyan folyik a cukorcsempészés az északi határokon.

A nyomozóhivatal szerint egy Borsod megyei cukor-nagykereskedő, Barabás Zsolt cége Lengyelországban olcsón - kilónként 50 forinttal kevesebbért - cukrot vásárolt, majd pénzügyőrökkel együttműködve tranzitáruként hozta azt be. Más határátkelőkön - például Csengersimán - dolgozó fináncok igazolták, hogy a szállítmány elhagyta az országot, az összesen mintegy negyedmilliárd forint értékű árut pedig Magyarországon értékesítették.

A nyomozás során a parancsnokok felelőssége vagy érintettsége nem merült fel, bár nehezen képzelhető el, hogy azok semmiről sem tudtak, vagy ha igen, nem jól végezték el a munkájukat. Az ügyet jól ismerők között a leggyakrabban az vetődött fel, túléli-e botrányt Rozsnyai Géza regionális parancsnok, aki ez idáig ügyesen elkerülte a csapdahelyzeteket. Évekkel ezelőtt Rozsnyait olajjal kapcsolatos ügyek miatt gyanúsították meg, és a felmentő ítélet végül nem bűncselekmény, hanem bizonyítottság hiányában született. A kiszivárgott hírek szerint Rozsnyai jó kapcsolatokat ápolt a VPOP éléről azóta távozott Arnold Mihállyal. Talán ezzel magyarázható, hogy a parancsnokot felmentése után előléptették. Pedig ha valaki a parancsnokok közül vette volna a fáradságot a vizsgálódásra, könnyen szembesülhetett volna azzal a ténnyel, hogy az eljárás alá vont fináncok - akik közül egyesek havonta több milliót zsebelhettek be - némelyike látványosan "megtollasodott" az elmúlt években.

PUSZTAI LÁSZLÓ