2008. július. 02. 00:00 Utolsó frissítés: 2010. május. 21. 15:38 Pénzügyek

Dzsungelkalandok

Az utazó akkor jár jól, ha az ár mellett az utasbiztosítás tartalmára is figyel. Az ajánlatrengetegben manapság nehéz eligazodni.

Hovatovább tanácsadóra lesz szükség az utasbiztosítás megkötéséhez is, ugyanis több mint hatvanféle módozat között lehet válogatni. A bőség zavara vissza is riaszthatja a szerződéskötéstől az utazót, főként akkor, ha bankkártyájához amúgy is jár utas- vagy baleset-biztosítás, illetve zsebében lapul már az unióban használható európai egészségkártya. Csakhogy a látszólag ingyenes - a banki plasztik éves díjában azonban többnyire megfizetett - biztosításokkal nem lehet lefedni minden kockázatot, és többnyire alacsonyak a kifizetett kártérítések is.

Az Európai Unióban érvényes egészségkártyát mindenképpen érdemes kiváltani, ám jó tudni, hogy csak az orvosi ellátással szorosan összefüggő és sokszor csak az önrészen felüli kiadásokat fedezi, ezért nem véd az összes kockázat ellen. Ugyanígy félmegoldás a dombornyomott bankkártyához kapcsolt baleset- vagy utasbiztosítás is, az alacsony kártérítési összegek miatt. A kártyás utasbiztosításoknál ugyanis gyakran csak 25 ezer forintot fizet a biztosító a poggyászkárért és maximum 2 millió forintot az orvosi ellátásért, miközben a mentési kiadások a sérültet terhelik. Ugyanakkor a legolcsóbb, napi 250 forintba kerülő utasbiztosítással is 2 millió forintos mentési és 3 millió forintos orvosi kiadást lehet fedezni, ezen túl pedig 60 ezer forintig a poggyászkárt is térítik a biztosítók.

A testhezálló biztosítás kiválasztásánál biztosítási szakemberek szerint nem pusztán az árból kell kiindulni, legalább ilyen fontos az úticél, illetve az is, hogy mivel töltik majd el a vakációt. "Az orvosi ellátással kapcsolatos kiadások az Egyesült Államokban, Svájcban és Izraelben kimondottan magasak, ezért az ide készülőknek a drágább, viszont az alapösszeg többszörösét térítő biztosítást érdemes kötni" - tanácsolta Molnár László, az Európai Utazási Biztosító (EUB) igazgatósági tagja. Az EUB-nál például a napi 440 forintba kerülő utasbiztosítás balesetnél 10 millió forintig, betegségnél 6 millióig téríti a költségeket, s napi 800 forintért már olyan biztosítás is köthető, amely 30 millió forintig fedezi az orvosi és kórházi kiadásokat.

Egzotikus útra, szafarira is legalább középkategóriás biztosítással érdemes elindulni, amelynek napi díja - az Európán kívüli felár miatt - 700-1200 forint között mozog, ám rendkívüli helyzetben is támaszt jelent. "Afrikában alaposan megnyomják a ceruzát a helyi orvosok, ha külföldi kerül bajba, néhány éve például több ezer dolláros számlát állt a biztosító egy dzsungeltúrán maláriát kapott beteg gyors helyi ellátása miatt" - idézte fel Horváth Péter, a QBE Atlasz Biztosító értékesítési igazgatója.

Egy átlagos tengerparti nyaralásra sem mindig ajánlatos átlagos utasbiztosítással elmenni. Aligha jut például eszébe bármely szülőnek, hogy a tengerparti strandon a felfújt banánon lovaglás extrém sportnak számít, márpedig ha ilyenkor baleset éri gyermekét, többnyire csak akkor fizet a biztosító, ha az alapbiztosítás mellé előzőleg - 50 százalékos felárral - kiegészítő sportbiztosítást is kötött a család. Hasonlóra lehet számítani a quados kirándulások vagy a motorcsónakkal vontatott ejtőernyőzés és a légzőkészülékes búvárkodás, valamint a vadvízi evezés esetén is, bár a biztosítók gyakorlata nem egységes.

Az extrém sportoknál, így a könnyűbúvárkodásnál az EUB mellett például az OTP Garancia is ragaszkodik a feláras extra sportbiztosításhoz, míg az Uniqa a Gyöngyhalász névre keresztelt speciális biztosítási módozatát ajánlja a hobbimerülőknek. A QBE Atlasz Biztosító és az AXA viszont minden utasbiztosításánál állja az amatőr könnyűbúvárkodás és még néhány veszélyes sport kockázatát, és nem zárkózik el ettől a közepes díjkategóriás ajánlatainál a Groupama és az Union Biztosító sem, míg az Allianznál ehhez a legdrágább utasbiztosítást kell megkötni. A búvárok szerint azonban nem mindegy, hogy mire terjed ki a biztosítás, ugyanis a merülések következtében fellépő rosszullét - tb által nem fizetett - kezelésének költségét csak az Uniqa és az EUB állja hazautazás után is, holott a tünetek sok esetben több nappal a merülés után jelentkeznek.

Az eltévedt ütésekkel okozható súlyos személyi és vagyoni sérülések miatt kockázatos sportnak számít a golf is, amelyre az EUB és az Uniqa is kínál speciális utasbiztosítást - mondta a HVG-nek Bravik Attila, a biztosítástipp.hu oldalt üzemeltető CLB Biztosítási Alkusz értékesítési igazgatója. A biztosítók egyébként nemcsak a sérülések után fizetnek, hanem 50-120 ezer forintot térítenek akkor is, ha egy golfklubos versenyen az egyetlen ütéssel lyukba küldött labda miatt a protokoll szerint kötelezően meg kell hívni egy italra a sporttársakat.

Az aktív pihenésre vágyóknak nem csupán azért ajánlatos speciális vagy feláras biztosítást kötniük, hogy az esetleges balesetek kiadásait fedezze a biztosító, hanem azért is, mert csak így tudják biztosítani sporteszközeiket. Az extrém sportnak aligha számító kerékpározás drótszamarait például az alapáras utasbiztosítások általában kizárják a biztosítás tárgyköréből.

Extra biztosításokra kényszerülhetnek az autósok és motorosok is, ha szeretnék megspórolni a gépkocsi esetleges lerobbanásával járó kényelmetlenséget és rendkívüli kiadásokat, s járművük nem öregebb tíz évnél. A külön biztosításként egyszeri 6-11 ezer forintért igényelhető autóasszisztencia keretében a biztosítók többnyire csak a mentéssel, szállítással és az utasok továbbutazásával kapcsolatos költségek egy részét térítik, bár például az EUB fizeti a javítást is, kivéve a felhasznált alkatrészeket.

Az eligazodást leginkább az online alkuszok által működtetett kalkulátorok segítik az utasbiztosítások dzsungelében. A honlapok számításai szerint például egy négytagú - két 18 éven aluli gyermekkel utazó - család egyhetes európai autós nyaralása minimum 13 ezer forintból válhat gondtalanná, ám csaknem kétszer ennyit kellene fizetni, ha biztosítanák is az értékes videokamerát, és nyugodt szívvel engednék a lurkókat a motorcsónakkal húzott banánra. A kalkulációkhoz adott szempontokon azonban Rácz István, a biztosítás.hu online alkuszcég ügyvezető igazgatója szerint finomítani kell, mert a sokféle speciális lehetőség között már nehezen igazodnak el az interneten böngészők. "Egy utasbiztosítás megkötésénél már nem az a lényeg, hogy 2-3 ezer forintot lehet spórolni, hanem hogy a széles választékból azt emelhesse ki az utazó, ami valóban segít neki" - állítja Rácz.

Noha utasbiztosítást ma már szinte mindenhol lehet kötni, hiszen az utazási irodák mellett a világhálón, a mobilon és újabban az OTP bankjegykiadó automatáknál is szerződhet a turista, évek óta csak a kiutazók 35 százaléka köt biztosítást. Az elektronikus értékesítés részaránya viszont nő. "Az utazóhoz a kötvény e-mailben jut el, amelyet így el sem veszíthet, míg a kötvényszám sms-ben érkezik, a megadott asszisztencia-telefonszámon pedig a világon bárhol el lehet intézni az ügyeket" - sorolja az online szerződéskötés előnyeit a biztosítás.hu ügyvezetője. A világháló arra is lehetőséget ad, hogy a külföldön élő rokonok helyben kössék meg a hozzájuk látogató családtag utasbiztosítását. Az online kötések terjedését a csalók sem veszélyeztetik, ugyanis - az alkuszok tapasztalatai szerint - elriasztja őket, hogy "lekövethető" a kötés helyszíne, időpontja és a fizetés módja.

PAPP EMÍLIA

Címkék