Bedőlésszög
Piramisjátékok szervezése miatt 11 és fél évet kell börtönben töltenie a szlovák Vladimír Fruninak, a Horizont és a...
Piramisjátékok szervezése miatt 11 és fél évet kell börtönben töltenie a szlovák Vladimír Fruninak, a Horizont és a BMG Invest pénzügyi szolgáltatók egykori vezetőjének. Ő az első elítéltje azoknak a pereknek, amelyek a piramisjátékok mintájára az ezredforduló táján létrejövő félszáz, 30 százaléknál magasabb kamat ígéretével magánszemélyektől pénzt kicsaló cég vezetői ellen folynak Szlovákiában. 2002 januárjában elsőként a 169 ezer ügyfelével legnagyobbnak számító Fruni-birodalom ingott meg, majd az ezt követő pánikban néhány hét alatt a többi társaság is tönkrement. A rendőrség egyelőre mintegy 300 ezer károsult több mint 24 milliárd koronás veszteségéről tud. Eddig csak hat cég ügyét sikerült lezárni, több mint százezer károsult továbbra is hiába várja, hogy vádat emeljenek az őket megkárosító cégekkel szemben.
Ráadásul teljesen bizonytalan, végül részesülnek-e kártérítésben. A Horizont például 11 milliárd koronával tartozik egykori ügyfeleinek, a csődbiztos viszont az összes ingatlan eladásával is csak 400 milliót tudott behajtani. Robert Fico még ellenzéki vezérként többször kezdeményezte a károsultak részleges állami kártalanítását, arra hivatkozva, hogy az állam évekig tűrte a pénzügyi szolgáltatók tevékenységét. Ebben egyébként a Fruni elleni bírósági ítélet is igazat adott neki. Eszerint ugyanis a szlovák jegybank figyelmeztetése ellenére a rendőrség és az ügyészség egyaránt tétlenül szemlélte a pénzügyi szolgáltatók tevékenységét. A rendőrség képviselője viszont a Fruni-per során is arra hivatkozott, hogy a két cég tevékenységében sokáig semmi nem utalt nagy bajra. A beszedett pénzt leányvállalatok fektették be, és csak később vált gyanússá, hogy azok nem képesek produkálni az anyacégek veszteségének fedezéséhez szükséges hozamot.
Kormányra jutása után Fico már óvatosabb lett, a kárpótlás napirenden maradt ugyan, de egyelőre nem tudni, konkrétan mennyire számíthatnak az őt szavazataikkal bőven támogató károsultak. Nem lesz könnyű dolga: nemcsak az ellenzék tart ki amellett, hogy aki annak idején hagyta magát elcsábítani az irreálisan magas kamatok ígéretével, ne akarjon közpénzből kárpótlást, hanem Dobroslav Trnka főügyész is jó előre közölte, egy ilyen törvény elfogadása esetén az alkotmánybírósághoz fordul.
TUBA LAJOS / POZSONY