Spirálirány
Kényes helyzetbe hozta a világ jegybankjait az árak felpörgése. Egyelőre kamatemeléssel védekeznek az infláció ellen, ám ezzel megfojthatják a gazdasági növekedést.
HVG |
Nemcsak Londonban aggódnak az általános áremelkedés miatt, amit az olaj és az élelmiszerek drágulása hajt. A hét vezető ipari ország - az USA, Japán, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Kanada -, valamint Oroszország pénzügyminisztereinek minapi oszakai találkozóján is az infláció pörgését jelölték meg a gazdasági növekedés legnagyobb veszélyeként, háttérbe szorítva az aggodalmakat egy éven át gerjesztő hitelpiaci válságot. Amely utóbbinak persze szerepe van abban, hogy a felgyorsult pénzromlás legyengült világgazdasággal párosul. A Világbank legfrissebb előrejelzése szerint a globális konjunktúra az idén 2,7 százalék lesz, egy százalékponttal kevesebb a tavalyinál.
Már nyíltan a stagfláció veszélyéről beszélnek az USA-ban, ahol egyszerre tartanak a recessziótól és az infláció felpörgésétől. Élénken emlékeznek arra, hogy az 1970-es évek második felében - szintén egy olajárrobbanás után - a gazdasági növekedés visszaesésbe fordult, a munkanélküliség és az áremelkedés két számjegyűvé vált, majd a kamatok is meglódultak, késleltetve a konjunktúra újraindulását. A derűlátók szerint az amerikai gazdaság egyelőre tartja magát: a jegybank szerepét betöltő Fed tavaly szeptember óta hétszer csökkentette a jelenleg 2 százalékos irányadó kamatlábat, és a gyenge dollár hajtotta exportból származó haszon visszafogja a termelők hazai áremelési törekvéseit.
Riadót fújtak az EU-ban is. Az eurózónában májusban éves szinten 3,7 százalékra gyorsult az áremelkedés, ami 1992 júniusa óta a legmagasabb. Az 1,7 százalékos maginflációval nincs gond, ám a szűkebb mutatón kívüli élelmiszerek 6,4, az energia pedig 13,7 százalékkal drágult egy év alatt. Emiatt biztosra veszik, hogy az Európai Központi Bank (ECB) július elején 4-ről 4,25 százalékra emeli az irányadó kamatlábat. Lukasz Papademosz, az ECB görög alelnöke a bérek meglódulásának áttételes veszélyére is figyelmeztetett, az ugyanis a szintén rossz emlékű ár-bér-spirál beindulásához vezethet, bebetonozva az inflációt a gazdaságba. A félelem nem alaptalan: az eurózónában a munkaerőköltségek az első negyedévben 3,3 százalékkal emelkedtek, ami öt éve a leggyorsabb ütem. Hollandiában például az első három hónapban a bérek erőteljesebben nőttek, mint tavaly egész évben, Németországban pedig az állami posta dolgozói 4 százalékos emelést préseltek ki maguknak. A benzin drágulása kontinensszerte felerősítette a bérköveteléseket.
Kelet-Európában még határozottabb az inflációs nyomás, a fogyasztói kosárban ugyanis a Nyugaton szokásosnál nagyobb az élelmiszerek és az üzemanyag súlya. Lengyelországban máris az ár-bér-spirál kialakulása fenyeget: májusban három és fél éve nem látott szintre, 4,4 százalékra gyorsult a pénzromlás, miközben a jövedelmek az előző év azonos időszakához képest 10,5 százalékkal növekedtek. A lengyel jegybank inflációs célja 2,5 százalék, ezért a piacokon már be is árazták az utóbbi 14 hónapban hatszor följebb srófolt, ma 5,75 százalékos irányadó kamatláb újabb emelését. Magyarországon is részben az áremelkedések üteme indokolja a monetáris politika szigorítását, s bár a várt kamatemelés hétfőn elmaradt, hamarosan egy kamatemelési hullám vonulhat végig az egész régióban.
Romániában a jegybank igazgatótanácsa tavaly október óta minden ülésén kamatemelésről döntött, és a 8,5 százalékos infláció mellett az éves szinten 25 százalékos bérnövekedés, valamint az IMF szakértői által túlpörgöttnek minősített 8 százalékos gazdasági növekedés is a kamatprés szorítását vetíti előre. Csehországban a 6,8 százalékos ütem egyelőre csak a várt kamatcsökkentés elmaradásához vezetett, míg a jövő januári euróbevezetésre készülő Szlovákia esetében az EU pénzügyminiszterei is árgus szemekkel figyelik, hogy sikerül-e a megszabott szinten, azaz 3,8 százalék környékén tartani a pénzromlást. Nagyobb bajban van Bulgária, ahol az áremelkedés májusban évtizedes csúcson, éves szinten már 15 százalék volt, és júliustól drágul az áram is. Az EU-ban Bulgáriánál csak Lettországban magasabb az infláció (17,9 százalék), a dobogó harmadik fokán Litvánia áll (12).
Kelet-Európában abban bíznak: ha az olaj árával nem is tudnak mit kezdeni, egy jó termés legalább az élelmiszereknél mérsékelheti az inflációs nyomást. A tavalyi aszály után a régióban mindenütt gazdag betakarításra számítanak, Magyarországon például a gabonatermés 25 százalékos növekedését jósolják, de Csehország is legalább 5-10 százalékos többletet remél. Ez azonban csak átmeneti enyhülést hozhat, a közgazdászok ugyanis úgy vélik: vége a másfél évtizedes aranykornak, amikor alacsony infláció mellett gyors növekedést ért el a világgazdaság.
NAGY GÁBOR