2007. szeptember. 26. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 26. 17:04 Nemzetközi gazdaság

Tőzsdecsata

Újabb felvásárlási küzdelem törhet ki a Londoni Értéktőzsdéért (LSE), ezúttal két közel-keleti befektető között.

Újabb felvásárlási küzdelem törhet ki a Londoni Értéktőzsdéért (LSE), ezúttal két közel-keleti befektető között. A Nasdaq amerikai online börze ugyanis - miután kétszer is hiába próbálkozott az LSE megvételével - eddig felhalmozott 31 százalékos pakettjéből a múlt héten eladott 28 százalékot a két dubai tőzsdét egybefogó Borse Dubainak. A megállapodás része, hogy a Nasdaq már nem pályázik közvetlenül a dán, a finn, az izlandi és a svéd, valamint a három balti állam tőzsdéjét összefogó OMX-csoportra, amelyre 4 milliárd dolláros ellenajánlatot tett a Borse Dubai. Ha sikerrel jár, az OMX-et átadja a Nasdaqnak, és cserébe 19,9 százalékos pakettet kap a létrejövő Nasdaq-OMX-csoportban.

Washingtonban a demokrata kongresszusi többség több befolyásos irányítója és a republikánus George W. Bush elnök is nemzetbiztonsági vizsgálatot helyezett kilátásba a Nasdaqban szerzendő közel-keleti tulajdon miatt, amit az online tőzsde úgy igyekszik eladni, hogy dubai résztulajdonosának csak 5 százalékos szavazati jogot társít a csaknem 20 százalékos részvénycsomaghoz. A bonyolult ügyletnek azonban nem ez az egyetlen akadálya: bejelentkezett a Borse Dubai regionális riválisa, a katari állami befektetési alap (QIA) is, mely a napokban közölte, hogy 9,98 százalékot vásárolt az OMX-ben és 20 százalékot az LSE-ben. Ráadásul a londoni börze vezetése szívesebben látná tulajdonosai között az amerikai és dubai riválissal ellentétben csak passzív befektetőnek tekintett katari alapot.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.