2006. július. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. július. 12. 18:57 Nemzetközi gazdaság

Kínai exportbővülés

Változóban a kínai export összetétele: a magasabb feldolgozottságú termékek, például az autók és autóalkatrészek egyre inkább átveszik a főszerepet az olcsó, kevésbé értékes feldolgozóipari áruktól - derül ki a Deutsche Bank minapi elemzéséből.

Kína szakértők szerint olyannyira telítette a külpiacokat az alacsony feldolgozottságú termékekkel - például játékokkal vagy textíliákkal -, hogy nehéz a további részesedésnövelés. A textilipari áruk kivitelének dinamikája tavaly azért is tört meg, mert Kína az árudömpinget visszaszorító megállapodást kötött az EU-val és az USA-val. Előrejelzések szerint a következő 3-5 évben a járművek, a távközlés, a szoftverfejlesztés és az autóalkatrészek terén évi 30-40 százalékos bővülés várható. A magasabb feldolgozottságú termékek exportjából túlnyomórészt nem kínai, hanem külföldi tulajdonú vállalatok részesednek. Kína egyébként tavaly rekordot döntött: az előző évinél 28 százalékkal többet, 762 milliárd dollárnyi árut exportált, miközben az import csak 18 százalékkal, 660 milliárd dollárra bővült. Kereskedelmi többlete 2005-ben 101 milliárd dollárra háromszorozódott, legfőbb kereskedelmi partnereivel, az USA-val és az EU-val szemben 115, illetve 70 milliárd dolláros többletet ért el.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.