2005. október. 26. 19:35 Utolsó frissítés: 2005. október. 27. 07:56 Nemzetközi gazdaság

Üzlet a madárinfluenzából

Miközben világszerte nő a madárinfluenza miatti pánik, a betegség ellen leghatékonyabbnak kikiáltott szer gyártója, a svájci Roche - amely kilenc éve jó érzékkel vette meg az állítólagos csodakészítmény licencét egy amerikai biotechnológiai cégtől - nem győzi a megrendelések teljesítését.

© AP
Nyolc szupergyógyszerének - elsősorban rákbetegségek elleni készítményeinek - köszönheti tavalyi húszmilliárd eurós forgalmát és négymilliárdos üzemi eredményét a svájci Roche gyógyszerkonszern. Az idei első 9 hónap 16 százalékos forgalomnövekedését azonban mindenekelőtt egyetlen szer, az influenzavírus szaporodását gátló Tamiflu tablettának tulajdonítják, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) alkalmasnak minősített a 2003 óta 60 ember halálát okozó madárinfluenza-vírussal megfertőződött emberek kezelésére. A H5N1 változat európai megjelenése nyomán tovább nőtt az antivirális gyógyszer iránti igény: az idén akár 700-800 millió eurós forgalma is lehet belőle a Roche-nak, amely már az első háromnegyed évben 550 milliót kasszírozott.

Máris több mint negyven ország kormánya, valamint dolgozóik egészségét féltő nagyvállalatok tucatjai rendeltek a szerből. Csak az USA egészségügyi minisztériuma 20 millió adagra tart igényt, amiből 2,3 milliót már meg is kapott, a brit kormány pedig 14 millió dózist rendelt, és 2,5 millió érkezett eddig Londonba.

Az Oerli és a Hoffmann család résztulajdonában lévő, 1869-ben alapított Roche - amelynek tőzsdei árfolyama egy év alatt 52 százalékot ugrott - a nemzetközi gyógyszeripari tendenciákkal szembemenve ért el eredményeket. Pedig még három évvel ezelőtt is - amikor hazai konkurense, a szintén bázeli Novartis fel akarta vásárolni - 2,7 milliárd euró veszteséggel küszködött. Az 1998 óta a céget vezető Franz Humer azonban hallani sem akart fúzióról, inkább együttműködési megállapodásokat kötött a többi gyártóval, eleddig 14 ország 60 cégével, köztük számos kisebb biotechnológiai vállalkozással.

HVG
Az egyik ilyentől, a San Franciscó-i Gileadtól vásárolta meg a Roche 1996-ban a Tamiflu gyártási licencét. A gyógyszer története 1992-re nyúlik vissza: Norbert Bischofberger, a Gilead kutatási igazgatója egy infekciótudományi konferencián addig közzé nem tett tanulmányok felsorolását böngészte, amikor rábukkant egy ausztrál kutatócsoport forradalminak nyilvánított felfedezésére. A szakemberek olyan molekulát azonosítottak, amely az egereknél megállította az influenzavírus kifejlődését. A gyógyítás történetében először sikerült ellenszert találni az alakját állandóan változtató s ezért legyőzhetetlennek hitt influenzavírussal szemben. Az ausztrálok a brit Glaxo gyógyszeróriással összefogva akarták kidolgozni a szer embernél alkalmazható, belélegezhető változatát. A Gilead igazgatója viszont az egyszerűbb tablettás kiszerelést pártolta, és a cég 1996-ra el is jutott az emberi kísérletek fázisáig. Az ehhez szükséges 50-500 millió euró közti fejlesztési költségek előteremtéséhez már multinacionális cég segítsége kellett, így jött létre az egyezség a Roche-sal. A Gilead 10 millió dollárt kapott, és garanciát arra, hogy a fejlesztés meghatározott szakaszában további 40 millió üti a markát, a későbbiekben pedig részesedhet a nyereségből.

A Roche az iparágban rekordidőnek mondható idő alatt, már 1999-ben megkapta a forgalmazási engedélyt a legfontosabbnak tartott amerikai, illetve azzal együtt a svájci piacra. Mivel a svájci szabályok 5 évig tiltják a receptköteles új gyógyszerek hirdetését, s mivel az influenza enyhébb lefolyását - másfél napos lerövidülését - ígérő Tamiflu 60 euró körüli árát sokallották a fogyasztók, a szer forgalma csak lassan nőtt. A Roche saját kockázatára mégis bővítette a gyártókapacitást.

Második oldal (Oldaltörés)

Nehéz megállapítani, hogy a gyógyszeripar mennyire erősíti a madárinfluenza miatti pánikot, mindenesetre a Tamiflu iránt minden egyes elhullott madárral nő a már-már hisztérikus kereslet. A gyógyszert jelenleg 12 helyen gyártják világszerte, s a Roche a múlt héten jelezte, hozzákezdett a 13. gyártóközpont építéséhez az USA-ban. Ez sem lesz azonban elég. Ezért a svájci cég - amely az utóbbi három évben rendre a korábbi kétszeresére emelte termelését, jövő nyárra pedig a tavalyinak a nyolcszorosát tervezi -, hogy elébe menjen az utóbbi napokban többször is elhangzott vádnak, miszerint "világveszélyben nyerészkedik", bejelentette: hajlandó bizonyos részlicencek átadására más gyártóknak. Sokéves fejlesztési erőfeszítéseit azonban nem akarja olcsón elherdálni, s az Ázsiából - a kór eddigi fő pusztítási területéről - érkező követelések sem késztetik gyártási patentjének teljes feladására. De a fokozódó nemzetközi politikai nyomásnak engedve a múlt héten jelezte: tárgyalásokat kezd több generikusgyógyszer-gyártóval - így a világelső izraeli Tevával, az amerikai Barr-ral és Mylannal, továbbá az indiai Ranbaxyval -, hogy a licencjog fenntartása mellett beszálljanak az orvosság előállításába. A napokban a Richter Gedeon Rt. is kezdeményezte a Roche-nál, hogy tárgyaljanak a Tamiflu hatóanyagának, az oseltamivirnek a magyarországi gyártásáról.

A Tamiflu eladásainak felívelése féltékennyé tette a sikert kikaparó Gilead céget, amely visszamenőleg jobb részesedési feltételeket követel, azzal fenyegetőzve, hogy különben visszaveszi a licencét. Arra hivatkozik, hogy a Roche korábban nem tett meg mindent a termék népszerűsítéséért, egyenletesebb terítéséért. A bázeliek magabiztosak, szerintük az amerikai vállalat csak az ügyvédi költségeit növelné, ha jogi útra terelné az ügyet.

Az üzletből a nagy svájci vegyipari cégek - például a Lonza - is jócskán részesednek, náluk készül ugyanis a szintetikus gyógyszer nyersanyaga. De még a brit GlaxoSmithKline eddig mostohán kezelt Relenza nevű, hasonló hatásmechanizmusú antivirális készítménye is sokkal népszerűbbé vált az utóbbi hetek felvásárlási őrületében. A cég máris elhatározta melbourne-i gyárának mihamarabbi átállítását a Relenza termelésére. Az internetes gyógyszerárusító cégeknél is soha nem látott az érdeklődés: a vancouveri CanadaMedicineShop.com például az utóbbi hetekben napi 400 adag Tamiflut, illetve Relenzát adott el, míg korábban havonta 10-re kapott megrendelést. Az eBay internetes aukciósház pedig arra kényszerült, hogy levegye ajánlati listájáról a Tamiflut, miután egyetlen adag ára a licitek nyomán néhány perc alatt 100 fontnál is magasabbra szökött fel.

FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.