Nyaralóklubok gazdagoknak
A luxuspihenés új változatát kínálja a saját villára költeni nem akaró "átlagmilliomosok" számára több amerikai vállalkozás, amelyek borsos tagsági díjért nyaralóklubokban teremtenek - a timeshare-hez hasonló - üdülési lehetőséget.
Tengerparti villa a mexikói Los Cabosban vagy a francia Riviérán lévő St. Tropez-ben, esetleg nyaraló Hawaii szigetén vagy a Brit Virgin-szigetek egyik eldugott sarkában. Ház a coloradói Aspen síparadicsomban vagy az arizonai Scottsdale golfpályái közelében, luxuslakás Manhattanben, a Central Park tőszomszédságában, London Kensington negyedében, esetleg Firenze óvárosában. Efféle ingatlanválasztékot legfeljebb a világ leggazdagabb emberei engedhetnek meg maguknak, de még nekik is költséges alkalmazottsereget kell fenntartaniuk ahhoz, hogy valamelyik villájukhoz érkezve mindent rendben találjanak.
Luxushotel Kaliforniában |
A piacvezetőnek tartott három amerikai vállalkozás, az amúgy extra drága szafarijairól is ismert Abercrombie & Kent (A & K), az Exclusive Resorts (ER) - amelyben 50 százalékos részesedést vásárolt és az elnöki posztot is betölti Steve Case, az America Online (AOL) internetszolgáltató alapítója és a Time Warner médiabirodalom volt elnöke -, valamint a Private Escapes (PE) csaknem azonos séma szerint működik. A referenciákkal rendelkező jelentkezők belépési díjat fizetnek, aminek összege rendszerint az elérni kívánt tagsági szinttől függ. Az A&K-nál például az "olcsóbb" beugró 295 ezer dollár, amiért 1,1 millió dolláros átlagárú ingatlanok között lehet válogatni, míg 495 ezerért 2,5 milliós luxusvillák és -lakások szerepelnek a portfólióban. Az ER-nél 185 ezerrel megússza, aki megelégszik évi 15 nap garantált nyaralással és némiképp korlátozottabb választási lehetőséggel, aki pedig évi harminc-hatvan napot is tud kikapcsolódásra áldozni, 375 ezerről indul. A magát megfizethető klubként hirdető PE viszont beéri 95 ezer dolláros "startpénzzel".
A belépési díjat az ER esetében 80, a PE-nél és az A&K-nál 100 százalékban visszatérítik, ha a tag kilép - persze ahhoz általában az kell, hogy akadjon helyére egy új jelentkező, aki az összeget befizeti. A tagok számát korlátozzák, hogy az ingatlanok ne legyenek túlterheltek: az A&K és a PE négyszáznál húzta meg a határt, az ER létszáma ezer körül tart.
Éves tagdíjat is szednek a nyaralóklubok, a tarifa 7200 dollártól 30 ezerig húzódik. A tagoktól a PE és az A&K ezenfelül napi 75-200 dollár közti szállásdíjat is szed, míg az ER csak akkor kér ilyet, ha valaki a kvótáján felül akarja igénybe venni valamelyik luxusingatlant. A végösszeg egy hagyományos nyaraláshoz képest borsos, ám a tulajdonláshoz viszonyítva még mindig alacsony. Az idén már 500 millió dollárosra becsült piac gyorsan bővül, egyre több a jelentkező, akiket az is csábít, hogy a világ legfelkapottabb helyein üdülve kényelmükről és kiszolgálásukról saját személyzet - akár külön séf - is gondoskodik. Így legalább az év egy rövid szakában úgy élhetnek, mint az igazi szupergazdagok egész évben.
NAGY GÁBOR