2004. december. 08. 17:26 Utolsó frissítés: 2004. december. 09. 11:21 Nemzetközi gazdaság

A két szereplő

Az 1970-es évek elejéig az olaj ára viszonylag stabil volt, kitermelését és kereskedelmét pedig multinacionális cégek...

Az 1970-es évek elejéig az olaj ára viszonylag stabil volt, kitermelését és kereskedelmét pedig multinacionális cégek irányították. Az 1973-as, majd az 1979-1980-as olajválság új helyzetet teremtett, a piaci szereplők száma megnőtt, az ár ingataggá vált, kialakult az igény a határidős, illetve fedezeti ügyletek iránt, és létrejött a tőzsdei kereskedés.

Az 1872-ben manhattani tejtermék-kereskedők által létrehozott New York-i vaj- és sajttőzsdéből a kínálat szélesedésével 1882-ben New York-i árutőzsdévé (NYME) vált börze 1983-ban kezdte a West Texas Intermediate (WTI) minőségű nyersolaj jegyzését. Az 1980-ban alapított Londoni Nemzetközi Olajtőzsde (IPE) viszont csak harmadik kísérletre, 1988-ban tudta igazodási pontként elfogadtatni a 15 északi-tengeri mező fajtájából "kevert" Brent-minőséget. A kötésekben forgó kontraktusok szabványosak, egyenként ezer hordó (1 hordó = 195 liter) olajat jelentenek.

Az IPE-n a nyersolajon kívül csak földgázra és gázolajra - valamint nagy-britanniai belső áramszállításokra - lehet határidős ügyleteket kötni. A NYMEX skálája szélesebb, 1994-ben ugyanis egyesült az ugyancsak New York-i COMEX árutőzsdével, így a - 2001-ben lerombolt Világkereskedelmi Központ tőszomszédságában lévő - börzén az olaj és szénhidrogéntermékek (benzin, fűtőolaj, földgáz és propángáz) mellett alumíniumra, aranyra, ezüstre, palládiumra, platinára, valamint áramra, rézre és szénre is lehet alkudni.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.