2008. február. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. február. 13. 17:23 Monitor

Koldusrobot

Koldulásra és bűnözésre romániai gyerekeket csempésznek London környékére. Az angol rendőrség látványos akciókat indított a bandák ellen.

Twist Olivér sajátos módon kel új életre napjaink Londonjában. A felnőtt kizsákmányolóik által zsebtolvajlásra és egyéb bűncselekményekre kényszerített kiskorúak a rendőrség szerint a legutóbbi EU-bővítés óta tömegesen érkeznek Romániából.

Január közepén tartott razziát a rendőrség Sloughban, a brit fővárostól alig egyórányira található kisvárosban, miután egyre gyűltek az információk arról, hogy embercsempészbandák ezúttal Romániából hoztak a szigetországba gyerekeket, aztán arra kényszerítették őket, hogy naponta bejárjanak Londonba koldulni, lopni, zsebtolvajként szerencsét próbálni. Tavaly ősszel - mint januárban a BBC egy dokumentumfilmje újra felelevenítette - egy másik új EU-országból, Litvániából csempésztek Angliába gyereklányokat. Őket a bűnözés egy másik ágazatában, a prostitúcióban használták ki.

A sloughi razzia közben az elképesztően zsúfolt házakban 25 felnőtt mellett 11 gyereket találtak. Volt köztük csecsemő is, a legidősebb 17 éves. Amíg szüleiket megtalálják, a rendőrség ideiglenesen a város gyermekotthonában helyezte el őket, ezzel párhuzamosan elkezdte összeállítani az embercsempészbanda bűnlajstromát. Steve Allen, a razziát vezető parancsnok azt is közölte, hogy további hasonló bandákról is vannak információik. Az nem derült ki, hogy a letartóztatott felnőttek maguk az embercsempészek voltak-e, mindenesetre úgy tűnt, a gyerekek a szüleik tudtával kerültek külföldre, bár egyelőre nem világos, hogy kényszer hatására vagy pénzért adták át őket a bűnözőknek.

Ezek a bandák valószínűleg némi anyagi haszon ígéretével kényszerítik arra a kelet-európai szegényebb családokat, hogy gyerekeiket Angliába küldjék bűnözni, véli Allen parancsnok. Gyanúja szerint az egyik bevált módszer: uzsorakölcsönnel tartják sakkban a gyermekek szüleit. A londoni metrón a HVG tudósítója is találkozik időnként a rongyos kis kolduskölykökkel, akik ákombákom betűkkel, hibás angolsággal írt cetlit dugnak az utasok orra alá, és az utcán is egyre gyakrabban kell kerülgetni a karjukon bebugyolált csecsemőt tartó, az itt megszokottnál kissé agresszívebben kéregető fiatal lányokat.

Bukarestben a hatóságok közben bejelentették, hogy 120 olyan gyereket azonosítottak, akit tavaly Nagy-Britanniába hoztak koldulni vagy bűnözni. Ezzel párhuzamosan a román rendőrség 150 felnőttet tartóztatott le - zömükben ezeknek a gyerekeknek a szüleit vagy rokonait -, és több száz ember ellen kezdett vizsgálatot. A brit rendőrök az akcióban mindvégig együttműködtek román kollégáikkal, a londoni rendőrség, a Metropolitan Police főnöke kifejezetten dicsérte a két ország hatóságai közti kooperációt. A razzia során talált gyerekek közül kilencet már sikerült visszajuttatni a családjához.

Míg a rendőrség visszafogottan és tárgyszerűen nyilatkozott az ügyről, a brit bulvárlapok több cikket is közölnek annak hátteréről. A Daily Mail tudni véli, hogy az embercsempészetet egy Bukaresttől 160 kilométernyire keletre lévő településről, Tandareiből irányítják. Az ottani rendőrfőnök pedig állítólag azt is elmondta, hogy az ő bűnözési statisztikáik folyamatosan javulnak: negyedére csökkent a lopások száma. A Mail arra alapozza gyanúját, hogy amikor riportere tavaly Sloughba ment, száz olyan felnőttet és gyereket talált, akik mind Tandareiből érkeztek.

Egy másik lap fényképes beszámolót közöl egy romániai faluból, ahol a rozoga viskók közt egyre több hatalmas új ház és nyugati autó tűnik fel. Lehet persze, hogy más források is vannak: Olaszországban a romániai romák kiutasítása körüli botrány (HVG, 2007. november 17.) irányította a közfigyelmet az ott részben kéregető, részben apróbb-nagyobb munkákkal pénzt kereső romániai polgárokra. Mindezt a brit lapok megfejelik a rendőrségi statisztikákkal, melyek azt mutatják, hogy Románia uniós csatlakozása óta jelentősen emelkedett Londonban a román állampolgárok, sokszor gyerekek által elkövetett lopások, zsebtolvajlások és más bűncselekmények száma.

Nem egészen világos azonban, miért most indították a látványos razziát a londoni rendőrök. Lehet, hogy a bizonyítékok összeszedésére vártak, de az időzítésben talán az is szerepet játszhat, hogy a béremelésért és többletforrásokért küzdő, valóban nehéz helyzetben lévő brit rendőrség bizonyítani akarja: feladatai igencsak megnőttek, és ezek egy részére nincs elég forrás a költségvetésében. Ilyen a külföldi bűnözők - és gyakran külföldi áldozatok - miatt egyre gyakrabban szükséges tolmácsolás és fordítás évente több tízmillió fontos számlája is. A minisztériumok közti pénzügyi küzdelemben pedig mindig jól jön egy ilyen drámai akció.

TÓTH VALI / LONDON

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.