2006. december. 20. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. december. 20. 19:21 Monitor

Orosz milliárdosélet

Oroszország polgárai immár 218 milliárd dollárnyi pénzt tartanak külföldi bankokban, és az utóbbi években London lett...

Oroszország polgárai immár 218 milliárd dollárnyi pénzt tartanak külföldi bankokban, és az utóbbi években London lett az orosz milliomosok, milliárdosok kedvenc helye. Miután a világszerte ismert, immár közel 20 milliárd dolláros vagyont összegyűjtött Roman Abramovics a Chelsea labdarúgócsapata mellé több angliai ingatlant is vásárolt, honfitársai szinte megrohanták a ködös Albiont. Londoni források szerint minden harmadik külföldi ház-, illetve lakásvásárló Oroszországból érkezett, és a távolból jött vevőjelöltek a belvárosi, illetve London környéki kisvárosi házakat nézték ki maguknak.

A hatalmas érdeklődés miatt az ingatlanárak a korábbinál jóval gyorsabban emelkednek, s az ingatlankereskedők azt is elárulják: ha tudják, hogy orosz az érdeklődő, kapásból 40 százalékkal magasabb árat adnak meg. "Az oroszok nagyon szeretik, ha minden készen van, s csak be kell költözni, s hajlandóak áldozni is erre" - magyarázták az International Herald Tribune napilapnak ingatlankereskedők. A Nagy-Britanniában élő oroszokat már több heti- és havilap szolgálja ki, egyikükben, a New Style-ban a közelmúltban egy orosz nyelvű hirdetés például egy 70 millió fontra értékelt ingatlanra keresett orosz vevőt.

London mellett a francia és az olasz tengerpart legdrágább szakaszain is egyre gyakoribbak az orosz háztulajdonosok, télen pedig az elegáns alpesi síparadicsomokban orosz nyelvű újságokban, szórólapokon és plakátokkal reklámozzák a legköltségesebb szórakozási lehetőségeket. Sokszor csak a baleseti krónikákból lehet megtudni, hogy valamelyik orosz milliárdos ismét a tengerparton járt: legutóbb, november végén Iszlam Kerimov - egy moszkvai olajkereskedő cég milliárdos tulajdonosa, parlamenti képviselő - került előbb kórházba, majd az újságok címoldalára, miután Nizzában összetört egy vadonatúj Ferrarit.

A tartósan külföldön élő orosz elit ugyanakkor már egyre kevésbé az az újgazdag réteg, amely a kilencvenes években megrohanta Nyugat-Európát, és ész nélkül szórta a pénzét. Az oroszok jó része igyekszik beilleszkedni a helyi társadalomba, gyermekeik pedig a legjobb középiskolákban és egyetemeken tanulnak. Nem kizárt, hogy néhányuk hosszabb távra is kénytelen megszokni a külhoni életet: az orosz tőke menekülése gyorsulóban van - egy év alatt mintegy 50 milliárd dollárral nőtt a külföldi számlákon lévő pénz -, sokan attól tartanak ugyanis, hogy a 2008-as oroszországi elnökválasztások előtt és után esetleg tartós felfordulás alakulhat ki hazájukban.