2006. augusztus. 30. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 30. 18:21 Monitor

Ellenjavallat

Amerikában is vannak határai a szabadságnak - derült ki abból a bírósági ügyből, amelyben egy 16 éves rákos fiatalember harcolt azért, hogy ne kelljen alávetnie magát az előírt orvosi kezelésnek.

A tárgyalóterem zsúfolásig megtelt, sokan a bíróság épülete előtt várták a döntést. A virginiai kisvárosba, Accomackba az országos tévétársaságok is kivonultak. A hetek óta tartó intellektuális és érzelmi izgalomnak Glen Tyler kerületi bíró vetett véget, amikor bejelentette, hogy a felperes és az alperes megegyeztek. "Isten áldja önt, Cherrix úr" - idézte a sajtó a bíró gesztusát, amellyel az alperesnek az égiek közbenjárását kívánta. A nyilatkozata szerint rendkívül boldog és elégedett fiatalembernek erre lesz a legnagyobb szüksége. A 16 éves Abraham Cherrixnél ugyanis tavaly nyáron nyirokmirigyrákot diagnosztizáltak, és három hónapon át kemoterápiás kezelést kapott. A legyengült, lázzal, hányingerrel, roszszullétekkel kínlódó fiút februárban villámcsapásként érte a hír, hogy hiába volt minden szenvedése, a rákos sejtek ismét megjelentek a szervezetében. Az orvosok ekkor újabb, a korábbinál is erősebb gyógyszeres kezelést javasoltak.

A Cherrix család és a beteg fiatalember történetét ekkor kapta szárnyra a sajtó, lévén Abraham kerek perec megtagadta a kezelésen való részvételt. Úgy döntött - s ebben szülei támogatását is élvezte -, hogy szakít a hagyományos medicinával, és inkább egy szelídebb, alternatív gyógymóddal, az úgynevezett Hoxsey-terápiával próbálkozik. Csakhogy ezt a helyi szociális gondozószervezet felelőtlennek találta, ezért a járás ifjúsági és családügyi bíróságához fordult, arra kérve a testületet, mondja ki, hogy a szülők elhanyagolják gyermekük gyógyíttatását, így a fiút állami gyámságba helyezve kell a kúrára kötelezni.

A családügyi bíró verdiktje szerint a Hodgkin-kóros fiú köteles haladéktalanul alávetni magát a kórházi kezelésnek, bármi legyen is az. A bíró azzal indokolta a döntését, hogy az onkológusok szakvéleménye szerint a betegek 85 százaléka eredményesen kezelhető, és mivel a Cherrix fiú még nem töltötte be 18. életévét, kiskorúként nem mondhat le a jó eséllyel életmentő beavatkozásról. Ráadásul a Hoxsey-terápia alkalmazói - az amerikai rákszakorvosok szövetségének régóta és széles körben publikált álláspontja szerint - sosem szolgáltattak tudományos bizonyítékot arra, hogy az eljárásnak bármi haszna is lenne a daganatos betegek gyógyításában. Orvos körökben olyannyira közellenségnek számít a tanulatlan kidolgozójáról, Harry Hoxseyról elnevezett módszer, hogy azt a hatvanas években száműzték az USA-ból. Maga a feltaláló máig élő csúcsot állított fel: mindenkinél többször, legalább százszor tartóztatták le csodafőzete miatt, kuruzslás, csalás gyanújával. Végül Mexikóba helyezte át a klinikáját, ahol örököse máig ellátja a határ túloldaláról érkező pácienseket az édesgyökérből és vörösheréből készült elixírrel és a cukormentes, zöldségből és gyümölcsből álló szigorú diétát előíró étrendi tanácsokkal. Mindezt Cherrixék - mint elmondták az életük minden részlete iránt fogékony sajtónak - közös imával is megtoldják, amellyel a főzet hatását szeretnék növelni.

A szülők úgy érezték, hogy a gyámügy durván beleavatkozott a család életébe, ezért fordultak a kerületi bírósághoz. Mindössze három hét leforgása alatt el is érték, amit akartak: másodfokon elfogadták ügyvédjük érvelését, ráadásul az országos hírnév besegít a kórházi, orvosi számlák és az ügyvédi költségek kiegyenlítésébe is. Végül Abraham elfogadta azt a kompromisszumos javaslatot, amely szerint olyan onkológust választhat magának, aki kemoterápia nélkül, csak besugárzással fogja kezelni, ugyanakkor határozott affinitást mutat az alternatív gyógymódok iránt. A kezelés eredményéről háromhavonta kell tájékoztatni a bíróságot, egészen addig, amíg a fiú be nem tölti a 18. életévét.

Bár Virginia államban hasonló ügyük még nem volt a bíróságoknak, az USA-ban nem teljesen példa nélkül álló az eset. Éppen a közelmúltban Texasban vettek állami gondozásba egy 12 éves kislányt gyógyítása idejére, mert szülei úgy határoztak, hogy rákbetegsége kezelésére kizárólag vénás C-vitamin-injekciókat adatnak a lányuknak. Hasonlóképpen avatkoztak már közbe jehovisták esetében is, akik vallásukra hivatkozva nem engedték, hogy balesetet szenvedett gyermekük életmentő vért kapjon. A Cherrix-ügy etikai tanulságait boncolgató újságírók és a témáról az interneten csevegők sem jutottak egységes álláspontra. Bár 16 éves korban már autót vezethetnek az amerikai fiatalok, saját életükről nem dönthetnek - mutattak rá többen a helyzet visszásságára. Az alternatív gyógymódok kedvelői kivont karddal támadtak a "bevételfüggő, lelkiismeretlen" onkológusokra, mondván: azok "összeesküdtek, hogy minél több és drágább kezelést tukmáljanak a betegekre". Mások meg arra hívták fel a figyelmet, hogy a Hoxsey-klinika sem jótékonysági intézmény, hiszen az ottani kúra tarifája 3500 dollár - igaz, ez csak a töredéke egy onkológiai kezelésnek.

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.