Követési távolság
A felsőoktatás államilag támogatott férőhelyeit az oktatási tárca osztja el az egyetemek-főiskolák között.
A felsőoktatás államilag támogatott férőhelyeit az oktatási tárca osztja el az egyetemek-főiskolák között. Ahhoz, hogy ezt a munkaerőpiac igényeinek többé-kevésbé megfelelően tehesse, számításba kellene venni a végzettek munkapiaci fogadtatásának adatait is - az ezeket szolgáltató pályakövető rendszer kiépítése azonban még igencsak az elején tart. (Az intézmények közel kétötöde eddig is végzett valamiféle házilagos pályakövetést, ez azonban az esetek nagy részében az öregdiákprogramokban merült ki, amelyeken esetleges volt a résztvevők köre.)
Az oktatási tárca úgy döntött, hogy részben központosítja ezt a teendőt: félmilliárd forintból idén decembertől létrehoz egy központi adattárat, amelybe az intézmények szolgáltatják majd az adatokat. A jövő év első felében kell kialakítani a diplomáskövetés kereteit. Kevéssé látszik célravezetőnek az eddig néhány intézmény által használt módszer, miszerint levelet írnak a végzetteknek, s elemzik a válaszolni hajlandók adatait. Ennél jobb lehetőség, hogy reprezentatív mintát vesznek, s a kiválasztottakat több éven át figyelemmel kísérik, egy-két évenként újra felmérve a helyzetüket.
Annak érdekében, hogy maguk az intézmények is minél több volt diákjukra "rálássanak", a nemzeti fejlesztési terv - a tervek szerint jövő nyártól - 4-5 milliárd forint pályázati pénzt szán a pályakövetéshez is szükséges informatikai háttér kiépítésére; intézményenként 30-300 millió forintra lehet majd pályázni.