2007. január. 31. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. január. 31. 17:17 Trend

Davosi szólamok

A 2007-es davosi Világgazdasági Fórum kilencven országból meghívott 2400 befolyásos embere közül a globális...

A 2007-es davosi Világgazdasági Fórum kilencven országból meghívott 2400 befolyásos embere közül a globális felmelegedés kapcsán Claudia Schiffer szupermodell beszéde kapta a legnagyobb sajtófigyelmet, de mások mondataira érdemesebb figyelni.

n Achim Steiner, az ENSZ Környezeti Programjának főigazgatója: A klímaváltozást fő témájává téve a Világgazdasági Fórum korunk legnagyobb kihívására fokuszál. Itt a cselekvés pillanata. Sok jelenlévőnek döntő befolyása van arra, hogy előrelépjünk az üvegházhatást erősítő gázok kibocsátásának csökkentéséhez.

n Angela Merkel német kancellár: A G8 csoport elnökségét átvevő Németország új lendületet ad majd a klímamegóvási erőfeszítéseknek. Az Egyesült Államokból hallatszó hangok több optimizmusra adnak okot, mind eddig.

n Tony Blair brit miniszterelnök: A vezetők közti beszélgetések segíthetnek a Kiotó utáni klímaegyezség körvonalazásában, amiről aztán a németországi G8-találkozón lehetne megegyezni. Azt hiszem, áttörés küszöbén állunk. Az amerikai hangulatváltozás meghozhatja a kritikus tömeget.

n John McCain arizonai szenátor, lehetséges republikánus elnökjelölt: Elismerem, hogy a változás nagyon későn jön és lehetséges, hogy nem is elegendő. De azt hiszem, most legalább cselekvést is látunk ebben a létfontosságú ügyben.

n James E. Rogers, a Duke Energy Corporation elnök-vezérigazgatója: Az USA-ban a szén-dioxid-kibocsátás 40 százaléka az energiatermelőktől származik, az energia fele szén elégetéséből fakad. Az atomenergia reneszánszát fogja élni.

n Alain J. Belda, az amerikai Alcoa alumíniumipari konszern elnök-vezérigazgatója: Azt szeretnénk, ha szövetségi törvények születnének, Kalifornia és az északkeleti államok nem külön utat járnának az üvegházhatást erősítő gázok kibocsátásában.

n Sir Nicholas Stern, brit kormánytanácsadó: A szén-dioxid-kibocsátásra, mivel a piac nem volt képes visszafogására, globális adót kellene kivetni. A globális felmelegedés elleni harc bátor cselekvést kíván, ha a kibocsátást 2050-ig 30 százalékkal vissza akarjuk fogni. A klímaváltozás a szegényeket inkább sújtja majd, mint a gazdagokat, és hatalmas népvándorlásokat okoz.

n Jose Goldemberg, a brazíliai Universidade de Sao Paulo tanára: A globális szén-dioxid-adó mértékének megállapítása csakis önkényes és így hibás lehet, ráadásul ezt jó néhány országnak egyszerre kellene bevezetnie ahhoz, hogy ne okozzon súlyos torzulásokat a világkereskedelemben. Maradjunk a kibocsátási határértékek megállapításánál és a kvóták adásvételénél.

n Paul Dickinson, a Carbon Disclosure Project brit tanácsadó testület koordinátora: Aki nem tanulja meg, miként lehet a klímaváltozásból pénzt csinálni, azt a piac megeszi ebédre.