EU-szótár
Ex ante értékelés.
Ex ante értékelés. A program tervezésekor, a végrehajtás előtt végzett értékelés, amely megkísérli megjósolni a program hatását. Később folytatják le a mid term, azaz félidei, befejezés után pedig az ex post, azaz utólagos értékelést.
Irányító hatóság. A közösségi támogatási keret felhasználását, illetve az egyes operatív programokat vezető szervezet, mely felelős a tervezésért, működésért, értékelésért és a pénzforrások felhasználásáért. Magyarországon a most futó öt operatív program irányító hatóságait négy minisztériumnál helyezték el, ám most bekebelezi őket a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
Kifizető hatóság. A tagállam által a fizetési kérelmek összeállítására és benyújtására, valamint a Bizottságtól érkező kifizetések fogadására kijelölt, a strukturális alapok kifizetésének menedzsmentjét végző szervezet. Magyarországon a Pénzügyminisztérium.
Kohéziós alap. Nagy környezetvédelmi projektekre és infrastrukturális beruházásokra szánt forrás, amely az uniós átlag fejlettségének 90 százalékát el nem érő tagállamokban vehető igénybe.
Közreműködő szervezet. Egy adott beavatkozás (pályázati kiírás, projekt) lebonyolításáért és szabályosságáért felelős szervezet.
Monitoring. Folyamatos adatgyűjtés és ellenőrzés.
Nemzeti fejlesztési terv, nft. A strukturális alapok és a kohéziós támogatások felhasználását rögzítő terv, amely tartalmazza a tagállam céljait, stratégiáját és prioritásait, a strukturális alapokból és a saját forrásokból származó pénzek bevonását. Az nft alapján készül el a Brüsszel áldásával is rendelkező közösségi támogatási keret, a ktk. Magyarország első nft-je a 2004-2006-os, a második nft a 2007-2013-as időszakra vonatkozik.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, NFÜ. Az uniós fejlesztési programokat Bajnai Gordon vezetésével összefogó új központi hivatal, amely a Baráth Etele tárca nélküli miniszter vezetésével működött Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) helyébe lép.
Nemzeti stratégiai referenciakeret, nsrk. A második nft hivatalos neve.
N+2, n+3 szabály. Az a szabály, melynek értelmében a közösségi támogatást annak megnyílásától számítva két, illetve (2010-ig) három éven belül föl kell használni, különben elvész.
Operatív program. A nemzeti fejlesztési terv egy-egy szeletére szóló - ágazati, illetve regionális - többéves program, melyet az Európai Bizottság jóváhagyott. Prioritásokból áll, melyek részei az intézkedések. Utóbbiakat töltik meg tartalommal a pályázatok.
Strukturális alapok. Az EU elmaradott régióinak fölzárkóztatását szolgáló pénzügyi eszközök. Idetartozik az európai regionális fejlesztési alap (erfa), az európai szociális alap (esza), az európai mezőgazdasági orientációs és garanciaalap (emoga), illetve a magyar szempontból jelentéktelenebb halászati alap.