A horvát favorit
A nyaralni induló magyarok legkedveltebb úti célja a horvát tengerpart: a zágrábi statisztikai hivatal adatai szerint...
A nyaralni induló magyarok legkedveltebb úti célja a horvát tengerpart: a zágrábi statisztikai hivatal adatai szerint tavaly 403 ezer honfitársunk töltötte ott szabadságát, 13 százalékkal több, mint a megelőző évben. A Horvátországra átlagosan öt éjszakát szánó magyarok 2 millió vendégéjszakája - a németek, az olaszok, a szlovének, a csehek és az osztrákok mögött - jelenleg a 6. helyre elegendő a beutazók toplistáján, de a magyarok számának növekedése jóval dinamikusabb, mint a sorban előttük állóké. Tovább növelheti a horvát tengerpart vonzerejét, hogy - a már meglévő Letenye-Zágráb-Fiume autópálya után - június végére megépülnek a Split felé tartó sztráda hiányzó szakaszai is. Az adriai nyaralást a többség egyénileg oldja meg, a 2003-ban Horvátországban nyaraltak háromnegyede nem vette igénybe utazási irodák szolgáltatásait.
A szervezetten utazók legfontosabb célterületei a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Görögország, Horvátország, Olaszország, Tunézia, Ausztria, Spanyolország, Egyiptom, Franciaország és Törökország. Három fontos úti cél viszont nem szerepel az élen az utazásiiroda-központú statisztikában: a M.Á.S.T. Piac- és Közvélemény-kutató Kft. a magyar lakosság külföldi utazásait vizsgáló felmérése szerint a második legkedveltebb célország Románia, a negyedik Németország, a hetedik pedig Szlovákia - elsősorban az egyénileg utazók számára. Csekély, de növekvő az érdeklődés Bulgária iránt: tavaly az előző évinél 56 százalékkal több, 31 ezer magyar járt ott. A spanyol tengerpart népszerűségét növelheti, hogy Malagát júniustól már a Malév menetrend szerinti járatával is el lehet érni. Olcsóságuk és egzotikumuk miatt kedveltek az arab országok, nem véletlenül lett az idei Utazás kiállítás díszvendége Jordánia. A Magyar Utazásszervezők és -közvetítők Szövetsége egyébként eredetileg nem javasolta Jordánia díszvendégségét, mert a szövetség szerint a vezető kiutaztató, a Jordán Tours - a Kartago Toursszal folytatott harcában - az egész kiutazási piacot zavaró alacsony árakat alkalmazott. A Jordánt egyébként a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal január elején különböző jogszabálysértések miatt - például mert a közvetítőként az ő útjait is áruló Skyline Centrum csődje után nem állt helyt az utasokkal szemben - nem jogerősen törölte az utazási irodák jegyzékéből; a Jordán fellebbezése után beindult másodfokú eljárás még tart.