2009. április. 08. 00:00 Utolsó frissítés: 2009. április. 08. 19:37 Magyar gazdaság

Áramütés

Botrányos körülmények között hiúsult meg az az áramüzlet, amelybe Kapolyi László politikus-nagyvállalkozó rántotta...

Botrányos körülmények között hiúsult meg az az áramüzlet, amelybe Kapolyi László politikus-nagyvállalkozó rántotta bele tavaly ősszel a Magyar Villamos Művekhez tartozó Vértesi Erőmű (VE) Zrt.-t (HVG, 2009. március 28.). A Kapolyi tulajdonában lévő System Consulting 2008. szeptember 24. és november 19. között több egyedi szerződésben összesen 250 megawatt áramot kötött le a 2009-es esztendőre, még az őszi, megawattóránként 80-90 eurós vételáron. Saját termelésből a VE csak 40 megawattot tudott adni, ezért 11 áramkereskedővel szerződést kötött a hiányzó 210 megawatt szállítására. Év végére azonban a villamos energia ára mintegy a felére csökkent, Kapolyi pedig – ahogy azt korábban a HVG-nek is jelezte – nem kívánta a nyomott áron eladni a drágán vett áramot, ezért december 31-én, a legutolsó pillanatban visszalépett az üzlettől. Jogászok hada vizsgálhatja, van-e Kapolyi cégének kártérítési kötelezettsége, mert hiába készült el az üzlet meghiúsulása esetén irányadó keretszerződés (az Európai Energiakereskedők Szövetsége által használt úgynevezett EFET-szerződés), azt a HVG tudomása szerint csak az eladó VE írta alá, Kapolyi nem. Az áramszerződések másik szépséghibája, hogy Gálos Tibor, a VE akkori vezérigazgatója az erőmű igazgatóságát megkerülve írta alá őket – úgy tudni, Kapolyi biztatására, aki a május végén aláírt részvény-adásvételi szerződés alapján akkor már a VE tulajdonosának tekintette magát. A botrány kirobbanása nyomán január közepén menesztették Gálost és a VE teljes igazgatóságát, az új elnök-vezérigazgató, Szabó Pál – volt energiaügyi miniszter – pedig különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes ellen.

A 11 áramkereskedő ma is mintegy 12 milliárd forintot követel a VE-től, ami meghaladja a 9,8 milliárd forint jegyzett tőkével rendelkező, Szabó szerint évi tízmilliárdos veszteséget termelő erőmű teljes vagyonát. Kapolyi korábban jelezte: az esetleges kárigényekért jótáll. Ám a politikus-nagyvállalkozó a VE vezetésének március 3-án írott felszólító levelére nem fizetett, ezért az erőmű vezetősége március végén keresetet nyújtott be a Magyar Energiahivatal elnöke által kijelölt tagokból álló Energetikai Állandó Választottbírósághoz. A HVG úgy tudja, Kapolyi feltétele az volt, őt is vonják be a kereskedők és a VE között a kártérítésről folyó tárgyalásokba, ám ez nem történt meg.

Mindemellett máig tisztázatlan, mi lesz a sorsa annak az adásvételi szerződésnek, amelyet a kormányfő által menesztett Kocsis István MVM-vezérigazgató egyik utolsó munkanapján, május végén írt alá Kapolyi Lászlóval arról, hogy utóbbi cége, a System Consulting 4,2 milliárd forintért megvásárolja a VE-t. Az MVM új vezérigazgatója, Mártha Imre és a Kocsis embereitől megtisztult menedzsment azt kifogásolta, hogy a vételár – amelyet Kapolyi egy offshore cégen keresztül fizetett be – valójában a Kárpát Energo Zrt.-nek az MVM-től átutalt 53 millió euróból (mintegy 23 milliárd forintból) származik. Az MVM álláspontja szerint Kapolyi december közepén elállt a megállapodástól, s a felek abban egyeztek meg, hogy március 31-éig újratárgyalják az adásvétel feltételeit. Erre azonban nem került sor, holott Kapolyi nyilatkozataiban végig kitartott vételi szándéka mellett. A vételár máig letétben van, sorsáról még nem döntött a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Az immár végleg meghiúsulni látszó erőművásárlás miatt a HVG információja szerint a System Consulting keresetet nyújtott be a bíróságon az MVM-mel, a Vértesi Erőművel és a vagyonkezelővel szemben.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.