2008. január. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. január. 23. 17:33 Magyar gazdaság

Egy bödön méz

Néhány százmilliót keresett egy Wallishoz közeli projekttársaság azon, hogy a Magyar Fejlesztési Bank által korábban kistafírozott, ám mégiscsak összehuppant Európai Építő székházát megvette, majd rögvest továbbadta.

Mit keres egy cég, történetesen a Középület-építő néven szebb napokat látott Európai Építő Zrt. körül Princz Gábor ex-Postabank-vezér, a Wallis-csoport, Timár Gyula, az állami autópálya-építéseken nagyra nőtt Vegyépszer Zrt. volt vezére és a másik nagy sztrádacég, a Hídépítő Zrt. leányvállalata? Feltehetően mindegyik a maga számítását. De mit keres a feltörekvő, ám tőkehiányos cégek felkarolására hivatott állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) egy lejtmenetbe került építőipari cégben? Egyelőre nem sokat. A 2002-ben még 13 milliárd forintot elkönyvelő cég bevétele tavaly lényegesen elmaradt még a 2006-os 8 milliárdtól is, s a trendet eddig az sem állította meg, hogy 2005 végén az MFB 48 százalékos tulajdonrészt szerezve 3,2 milliárd forintot pumpált bele (HVG, 2006. február 25.).

A korábban a Budapest Sportcsarnokot vagy a Spenótházat tervező, illetve a nagyszabású felújításokat - mint a Szent István-bazilika vagy a Szépművészeti Múzeum - végző cég manapság már a pénzüket követelő alvállalkozókkal és a hónapok óta fizetésükre váró alkalmazottakkal csörtézik. Utóbbiak nem értik, hol a pénz, hiszen az Európai Építő nemrég eladta fővárosi, 22 800 négyzetméteres, Kerepesi úti ingatlanát. Ők úgy tudják, 2,8 milliárd forintért. A HVG értesülése szerint a vevő már túl is adott azon, mégpedig 3,6 milliárd forintért.

Az állam belépését az MFB annak idején az építőipari cég ígéretes üzleti tervével indokolta. A korábban a dolgozók és a menedzsment által privatizált társaság cégbírósági dokumentumaiban sok konkrétum nem lelhető fel az ígéretekből, a 2006-os üzleti tervből csupán annyi utalás hámozható ki, hogy "több a megrendelés". Az igazi változást az MFB tőkeinjekciója jelentette, amely révén az Európai Építő jövedelmezőbb tevékenységet folytathat, úgymint ingatlanfejlesztés, -vásárlás, -eladás, -bérbeadás. Akármi volt is a sorrend, más is látott fantáziát a cégben, illetve annak ingatlanvagyonában, jelesül a korábban Mici Mackó Kávézója néven futott M.M.S.C. Kft., amely tavaly nyáron vált az MFB tulajdonostársává, miután az Európai Építő 1,8 milliárd forintos alaptőkéjéből 825 milliót jegyzett.

Aligha a mérlege volt az ajánlólevele a mindössze 3 millió forint törzstőkéjű mackós cégnek, aszerint ugyanis 2006-ban nem volt bevétele, s az összesen 9 ezer forintos kiadása alapján éppen ennyi veszteséget mutatott ki. Az Európai Építőnél csak Princz-csapatként emlegetik a Clear Water Media Consulting Kft. gibraltári offshore cég résztulajdonában álló M.M.S.C.-t, mondván, de facto Princz érdekeltsége, és a céget az exbankár emberei vezették. "Semmi közöm hozzá" - határolódott el Princz az M.M.S.C.-től a HVG kérdésére. Tény viszont, hogy az Európai Építő igazgatóságának elnökeként működött Traub Pál, aki egyben az M.M.S.C.-tulajdonos Te-Art Befektetési és Vagyonkezelő Zrt.-t is igazgatta. Ez utóbbiba olvadt be bő két éve a Princz ügyvezetésével működött Business Anatomy Gazdasági Tanácsadó Kft. A cél a nagy múltú Középület-építő hírnevének visszaszerzése - hirdetett programot Traub egy tavaly júniusi igazgatósági ülésen. Az MFB bizalmát állítólag azzal nyerte el a macis cég, hogy komoly állami megrendeléseket ígért.

A jelek szerint ez nem jött be, s még szerencse, hiszen ez azt jelzi, talán mégsem minden állami megrendelést lehet előre leosztani. Az ingatlanügylet viszont nyélbe üttetett. Az Európai Építő megrendelésére készült tavalyi tanulmány a Kerepesi úti ingatlan piaci értékét 4,5 milliárd forintra taksálta. Nyilván nem az utcafront felőli négyemeletes dobozirodaház srófolta fel ennyire, hanem a Stróbl Alajos útig terjedő egybefüggő terület, illetve az a szakértői várakozás, hogy a Kerepesi út a Váci útihoz hasonló fejlesztési boom előtt áll. Néhány száz méterre már megépült az Aréna Pláza, átellenben áll a Syma-csarnok és a Sportaréna, nem beszélve a gyors közlekedési kapcsolatot teremtő metróállomásról. Az előnyökkel együtt az értékbecslés jelezte, "erőltetett" értékesítés esetén 3,6 milliárd forintos ellenérték reális. Elég erőltetett lehetett a menet, bár érdeklődőben így sem volt hiány. Rámozdult például a Duna Towert fejlesztő Magnum-csoport, de a HVG értesülése szerint az osztrák tulajdonú, a kormányzati negyedért is ringbe szállt Europolis 20 milliárd forint körüli fejlesztést képzelt el a területre. Képbe került a CIB-csoport is, legalábbis a tulajdoni lap 3,4 milliárdos jelzálog- és 2012-ig szóló vételi jogról tanúskodik.

Az illusztris aspiránsok előtt azonban egy augusztusban alapított miskolci projekttársaság, a 3 millió forint törzstőkéjű Expert Kerepesi Ingatlanhasznosító Kft. nyert - derül ki a földhivatali tulajdonlapból. Az Európai Építő cégbírósági dokumentumai között a HVG nem lelte nyomát az ügylet közgyűlési jóváhagyásának, sem annak, hogy a cégvezetés milyen alapon választott a jelentkezők közül. Az ingatlanpiacon ugyanakkor tényként kezelik, hogy az üzletet a Wallis-csoport vitte el. Bár az Expert tulajdonosai között közvetlenül nem jelenik meg Wallis-érdekeltség, mindhárom kft-alapító kapcsolatba hozható a Wallisszal. Így Hajdú László a wallisos Veres Tiborral társtulajdonos a miskolci Tibolddaróci Kastélyszálló Beruházó Kft.-ben. A másik Expert-alapító, az Expert-Factor Pénzügyi Zrt. vehette meg annak idején a Raiffeisen Banktól a Wallis kezei között bedőlt Hajdú-Béttel szembeni követeléseket. A harmadik Expert-alapító, a ciprusi offshore cég, a Romnio Investments Ltd. pedig a Wallis befektetőcégével közösen már korábban eljátszotta az "olcsón veszek, drágábban adok tovább" koreográfiát. A Heti Válasz cikkezett arról, hogy a Wallis-Romnio duó a Dataplex Kft.-t 2,5 milliárdért vette meg, majd az állami megrendelésekkel felturbózott informatikai céget annak kétszereséért adta el. A nyereség mellesleg olyan offshore cégeknél csapódott le, amelyekben Kóka János volt gazdasági miniszterhez köthető személyek szerepeltek.

Az Expertnél sem sokat időzött a tulajdoni lap szerint szeptemberben megszerzett ingatlan, a céget ugyanis decemberben megvette a Raiffeisen Evolution Projekt Development GmbH. Az osztrák vevő 3,6 milliárd forintot fizetett - erősítette meg a HVG bécsi tudósítójának Rudolf Riedl, az immár Raiffeisen-kézbe került Expert ügyvezetője. A Raiffeisen - amely egyenesen az Európai Építőtől is meg akarta venni a területet - mintegy 150 millió euróból bizniszcenter építését tervezi, irodákkal, éttermekkel, amely 2010-re készülhet el. "A szállítói követeléseket kell megadni" - indokolta az ügyletet László Boglár, az MFB Invest Zrt. szóvivője a HVG ingatlaneladást firtató kérdésére. Ez aligha vitatható, hiszen az Európai Építőnek már 2006-ban 6-7 milliárd forint adóssága halmozódott fel, az ingatlanbiznisszel egyidejűleg pedig négy hitelező bank (Erste, K&H, Raiffeisen, Volksbank) összesen 1,8 milliárd forintnyi jelzáloga töröltetett a tulajdoni lapról. Azt viszont tagadta az MFB, hogy a közbeiktatott Expert nagyot kaszált volna az ingatlanvásáron, amely egyébként nem jöhetett volna létre, ha a fejlesztési bank nem veteti le csaknem 3,3 milliárd forintos jelzálogát és vételi jogát. László Boglár üzleti titokra hivatkozva nem közölte a pontos vételárat, csak annyit: lényegesen több volt a cégalkalmazottak körében és a piacon terjedő 2,8 milliárdnál. A HVG más forrásból úgy értesült, hogy az ingatlant 3,3 milliárdért adták el. E szerint az Expert-alapítók három hónap alatt minimum 300 milliót kerestek a részben állami tulajdonú cég ingatlanán.

Amilyen hirtelen jött, úgy távozott is az M.M.S.C. az Európai Építőből, helyét tavaly decemberben a Hídtechnika Kft. - az utóbbi években az állami sztrádaépítő tendereken sikeres Hídépítő Zrt. leányvállalata - vette át. Néhány nappal korábban pedig az MFB Timár Gyulát, a Vegyépszer tavaly leköszönt vezérét javasolta a cég vezérigazgatójának; ő két éven belül a negyedik, aki a cég talpra állításával próbálkozik. "Bizakodó vagyok" - mondta a HVG-nek Timár, aki máris 15 milliárd forintra becsülte az idén elérhető árbevételt. A székházeladásból "meg lehetett kezdeni az adósságszolgálatot", de folytatásához még források kellenek, hiszen a cég kötelezettségei még mintegy 4,5 milliárd forintra rúgnak. A szimpla válságmenedzselésnél azonban többet ígér az összeállítás: a Vegyépszer-Hídépítő párosnak éppenséggel van gyakorlata közös cégátvételben és a pénzüket követelő alvállalkozók kezelésében, ahogy ez legutóbb a vasútépítő Montaviánál történt (HVG, 2007. április 28.). Az építőipari piacon úgy tartják, az Európai Építőből még lehet hasonló kaliberű versenyző, mint amilyen a Fidesz-érában a Vegyépszer volt. Profilja a magasépítés marad, ámbár bő egy éve az útépítést is felvette tevékenységei közé.

VITÉZ F. IBOLYA

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.