Tájfenntartások
Furcsa haszonbérleti szerződések, "a közbizalmat aláásó negatív jelek" ügyében kérte Fodor Gábor környezetvédelmi...
Furcsa haszonbérleti szerződések, "a közbizalmat aláásó negatív jelek" ügyében kérte Fodor Gábor környezetvédelmi minisztert "új vezérelvek" kidolgozására a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzet gazdálkodóinak nevében három polgármester és egy mezőcsáti gazda-érdekképviseleti szervezet. A panaszosok valamennyien az egy évtized alatt a bükki nemzeti park igazgatóságával kialakított együttműködésükkel mintaterületté tett kistérség munkájának a gyümölcsét féltik - vagyis a családonként olykor több millió forintra rúgó agrár-környezetvédelmi kifizetéseket. A több ezer hektáron tájfenntartó, a természetvédelmi követelményekhez igazodó, többek között a túzok háborítatlan költését garantáló agrármódszereket alkalmazó gazdák most attól tartottak, kiszorulnak a földhasználatból.
Az új gazdálkodási lehetőségben annak idején sokan bíztak, sőt a távolba szakadt föltulajdonosok jó részét is rávették, ne akarjanak nagyot kaszálni, elérhető áron kínálják fel a védett területeket a nemzeti parknak, amely így 100 millió forint körüli összegért jutott 1996 körül 10 ezer hektárhoz. A föld helyben kialkudott árát a gazdák ma már nyomottnak érzik. Az adásvételi ügyletek megkötése párosult azzal a szokásjoggal, hogy a nemzeti park így megszerzett területeit a helyi gazdák kapták haszonbérbe. Néhány éve azonban több idegen kft állatokat kezdett tartani a szépen gyarapodó agrár-környezetvédelmi kifizetések megszerzésére, s ehhez a nemzeti parktól sikerült is földet bérelniük - a helyiek rovására. Az ő aggályaikat néhány hete személyesen oszlatta el Haraszthy László szakállamtitkár. A brüsszeli versenyszabályokkal nem ellentétes, ha a bérlőkijelölésnél előnyt élveznek a térségben élők - szögezte le. A tájfenntartó, természetvédelmi követelményekhez igazodó gazdálkodás támogatásának fontos eleme ugyanis, hogy a helyieknek nyújtson megélhetést, csökkentve az elvándorlási kényszert.
A helyben gazdálkodókat azonban továbbra is bőszíti a legnagyobb földbérlet ügye. A Délborsodi Állami Gazdaság felszámolója ugyanis 1995-ben több állattartó telepet sajátos konstrukcióban adott el. Az általa használt 4200 hektárnyi védett terület kezelői jogát ingyen adta át a nemzeti parknak, de azzal a feltétellel, hogy az utóbbi - amúgy jogellenesen - húsz évre szóló bérleti szerződést köt egy olasz céggel. A Battisti Mariano 90 százalékos és kézbesítési megbízottja, Varga Andrea 10 százalékos tulajdonában álló Mariano Kft. kezdetben a helyben szokásos bérleti díj huszadát fizette. Az azóta vezetőváltáson átesett bükki nemzeti park szerint azonban a szerződés érvénytelen, akkoriban ugyanis a földtörvény tíz évben korlátozta a földbérletek maximális idejét. Az igazgatóság felülvizsgálati kérelmére, hosszú pereskedés után végül a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyta a semmisség kimondását, és új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot. Miután a székhelyét 2001 óta háromszor megváltoztató cég - amelyre a munkahelyi állapotok miatt márciusban 150 ezer forintos munkavédelmi bírságot róttak ki - a természetvédelmi előírások ellenére kárt tett a védett gyepben, az igazgatóság perben próbálja elérni a szerződés megszüntetését. Csakhogy az egri városi bíróság ezt addig nem tárgyalja, amíg a másik ügyben nem születik döntés.
Így a Mariano tulajdonosai még sokáig bezsebelhetik az évi több százmillió forintra becsülhető agrártámogatásokat, miközben az ugyancsak állattartó helyi gazdák a földhiány miatt kevesebb ilyen jövedelemhez jutnak. Kérdés persze, mennyire járnak jól az olasz cég távozása után. A nemzeti parkok új stratégiája ugyanis az, hogy a nagyobb tömböket, így a túzokvédelmi földek magterületét - ilyen a visszaszerzendő ingatlan mintegy fele - maguk kívánják kezelni, itt legfeljebb néhány havi fűkaszálási jogot adnának az állattartóknak. Ők így szintén elesnek az ilyen területek művelése után járó agrár-környezetvédelmi támogatástól.
SZABÓ GÁBOR