2007. február. 14. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. február. 14. 18:00 Magyar gazdaság

Jogkövetési gyakorlat

Nemcsak a háziorvosok, hanem a betegek és a napi több száz pácienst fogadó járóbeteg-rendelők is élesben kezdik a...

Nemcsak a háziorvosok, hanem a betegek és a napi több száz pácienst fogadó járóbeteg-rendelők is élesben kezdik a vizitdíjpremiert. A háziorvoshoz célszerű aprópénzzel a zsebben beállítani, mert még a nagyobb rendelőkben sem valószínű, hogy vissza tudnak adni egy húszezres bankóból. A gyakorlat fogja kikényszeríteni, hogy a doktorok tíz alkalomra szóló bérletet adjanak-e, és hogy a forgalmasabb helyeken megjelenjenek-e a parkolóautomatához hasonló nyugtaadó berendezések. Egy sima vizit a háziorvosnál és a szakrendelőben 300 forint lesz, ennek a dupláját kell fizetni, ha házhoz hívják a doktort, az éjszakai ügyelet kiugrasztása pedig nem sürgős esetben 1000 forintba kerül.

A nyugdíjasok és a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásban részesülők nem mentesülnek a vizitdíjfizetés alól, viszont február közepétől - a jövedelemtől függően - havi 200-300 forintos összeggel megemelt járandóságot kapnak. Alapvetően fizetési mentességet élveznek a 18 évnél fiatalabbak és a hajléktalanok. Ingyenesek a kötelező háziorvosi szűrések, a védőoltások, a terhesgondozás, valamint több, krónikus betegséggel összefüggő kezelés, például a rosszindulatú daganat, cukorbetegség, vérzékenység, HIV-fertőzöttség, szervátültetés utáni gondozás vagy súlyos pszichiátriai kórképek gyógyítása. A sürgősségi ellátásért sem kell fizetni: e körbe a beteg életét közvetlenül veszélyeztető kórképek és sérülések tartoznak, amelyeket 31 pontban sorol fel az Országos Alapellátási Intézet által kiadott útmutató.

Azok, akik évi húsz alkalomnál többször látogatnak el háziorvoshoz, illetve szakorvoshoz, az összegyűjtött nyugtákkal jövő januárban felkereshetik a lakóhelyük szerint illetékes jegyzőt, náluk visszaigényelhetik a 6-6 ezer forint feletti ráfordításukat. A kórházi ellátásért is csak húsz napig kell 300 forintokat fizetni, a 21. nap után már az is ingyenes. A betegek tájékoztatására a minisztérium szerdától kiképzett segítőket küld a forgalmasabb intézményekbe. "Egyet a kórházi, egyet a szakrendelői eligazítás segítésére ígértek" - mondta a HVG-nek Varga Piroska, a fővárosi Szent Imre Kórház igazgatója. A kórházban a nyugtaadásra és pénzkezelésre adminisztrátorokat kell felvenni, bár nem tudni, hogy a bevételből megtérül-e a bérük.